Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czynnik ryzyka waginozy bakteryjnej

Udostępnij:
Bakteryjna waginoza, czyli nadmierna liczba bakterii beztlenowych w mikrobiocie pochwy, dotyka około 30% kobiet, spośród których około 50% doznaje nawrotu dolegliwości w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Znane są czynniki ryzyka, które obejmują palenie papierosów, tzw. douching (mycie wnętrza pochwy wodą lub np. płynami do higieny intymnej), liczni partnerzy seksualni oraz nieużywanie prezerwatyw w przygodnych kontaktach. Okazało się, że istnieje kolejny, bardzo powszechny czynnik ryzyka, związany także z wieloma innymi schorzeniami.
Na łamach The American Journal of Obstetrics and Gynecology opublikowano wyniki badania oceniającego wpływ otyłości na występowanie waginozy bakteryjnej. Korzystając z danych badania Contraceptive CHOICE Project (jego opis i wyniki tutaj https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2910826/) dokonano retrospektywnej analizy 5918 pacjentek (średni wiek 25,3 lat) w celu zbadania wymienionej zależności. Do oceny stanu mikrobioty pochwy posłużono się skalą Nugenta (ocenia nasilenie waginozy bakteryjnej, polega na szacowaniu udziału Lactobacillus spp., Mobiluncus spp., Gardnarella vaginalis i Bacteroides spp. w badanym preparacie (0-10 punktów); wynik < 4 pkt. oznacza normę, 4-6 oznacza stan pośredni, a powyżej 7 obliguje do rozpoznania waginozy bakteryjnej).

W badanej populacji u 28,1% kobiet stwierdzono waginozę; w porównaniu z kobietami szczupłymi wyniki w skali Nugenta okazały się najwyższe wśród kobiet z nadwagą i otyłością. Okazało się, że występowała ona u 21,3% kobiet z BMI w normie, u 30,4% kobiet z nadwagą i aż u 34,5% kobiet otyłych i zależność ta wykazuje istotność statystyczną (p<0,001). Co więcej, taka reguła potwierdza się niezależnie od pochodzenia etnicznego.

Waginoza bakteryjna może nieść za sobą konsekwencje, narażając na choroby przenoszone drogą płciową; może ona również przyczyniać się do porodu przedwczesnego i późnego poronienia u kobiet w ciąży oraz torować drogę innym infekcjom ginekologicznym. Ważne jest zatem, by unikać czynników ryzyka jej wystąpienia, w tym wszechszkodliwej i (niestety) niekiedy lekceważonej otyłości.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.