Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Ekspozycja w okresie prenatalnym i niemowlęcym na antybiotyki a ryzyko AZS

Udostępnij:
Na łamach JAMA Network Open opublikowano wyniki szwedzkiego badania obserwacyjnego dotyczącego związku pomiędzy ekspozycją na antybiotyki w okresie prenatalnym, noworodkowym lub niemowlęcym a ryzykiem AZS w przyszłości.
Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest jedną z najczęstszych chorób dotykających małe dzieci, jednak niewiele wiadomo na temat czynników wpływających na ryzyko tej choroby.

Dane dotyczyły szwedzkich dzieci z ciąż pojedynczych urodzonych w latach 2006-2010. Dzieci były obserwowane do końca 2015 roku. Ekspozycję na antybiotyki oceniono na podstawie rejestru przepisywanych leków.

W sumie rekordy dotyczyły 722,7 tys. dzieci pochodzących z ciąż pojedynczych. 21,2% dzieci było eksponowanych na antybiotyki w okresie prenatalnym, a 23,8% w ciągu pierwszego roku życia. Ekspozycja na antybiotyki w okresie prenatalnym zwiększa ryzyko AZS w przyszłości (HR=1,10; 95% CI: 1,09-1,12), jednak gdy uwzględniono występowanie AZS u rodzeństwa, związek ten nie był istotny statystycznie. Ekspozycja na antybiotyki podczas pierwszego roku życia była również związana z większym ryzykiem atopowego zapalenia skóry (HR=1,52; 95% CI: 1,50-1,55), a związek pozostawał istotny statystycznie, gdy uwzględniono historię AZS u rodzeństwa (HR=1,24; 95% CI: 1,20-1,29).

Zastosowanie antybiotykoterapii w pierwszym roku życia dziecka może mieć związek z występowaniem AZS w przyszłości i jest niezależne od występowania AZS u rodzeństwa.

CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), HR – Hazard Ratio (pl. hazard względny)

Opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.