Hamankiewicz: NIL nie jest i nigdy nie była właścicielem jachtu, ale jedna z izb okręgowych ma łódkę

Udostępnij:
Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej odniósł się do interpelacji polityków z Kukiz'15, którzy zasugerowali, że izby lekarskie dysponują kilkoma jachtami o znacznej wartości. Zarzucili tym samym niegospodarność. Hamankiewicz odpowiada, że izby nie mają jachtów. Prawdą jest za to, że Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie kupiła łódkę za kwotę siedmiu tysięcy złotych.
Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej:
- Posłowie pytali między innymi czy izby lekarskie są właścicielami kilku jachtów o znacznej wartości. Naczelna Izba Lekarska nie jest i nigdy nie była właścicielem jachtu. Na zapytanie wysłane do okręgowych izb lekarskich 25 maja odpowiedziała większość okręgowych izb lekarskich (odpowiedziało 21 z 24 izb). Z nadesłanych informacji wynika, że 20 izb (tj. Wojskowa Izba Lekarska oraz Okręgowe Izby Lekarskie w: Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Częstochowie, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Płocku, Poznaniu, Tarnowie, Toruniu, Szczecinie, Zielonej Górze) nie posiada jachtów. Natomiast jedynie Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie kupiła łódkę w roku 2003 za kwotę siedmiu tysięcy złotych, z przeznaczeniem dla Lekarskiego Klubu Żeglarskiego „Bocianie Gniazdo", działającego w ramach Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Łódka była wykorzystywana dla celów szkoleniowych i rekreacyjnych rodzin lekarskich. Obecnie łódka jest całkowicie zamortyzowana, a jej wartość księgowa wynosi zero złotych. Stan techniczny łódki wskazuje na konieczność jej generalnego remontu albo kasację.

- Posłowie w interpelacji pytali również o składki pobierane przez Naczelną Izbę Lekarską „od swoich członków". Naczelna Izba Lekarska nie pobiera składek od swoich członków. Składki pobierane są przez okręgowe izby lekarskie, a z sumy wszystkich pobieranych przez izby okręgowe składek 15 procent odprowadzane jest na działalność Naczelnej Izby Lekarskiej. Wpływy do Naczelnej Izby Lekarskiej stanowią te środki oraz środki ze zwrotu kosztów od Ministra Zdrowia za czynności przejęte od administracji państwowej. Do tej pory NIL nie otrzymywała z Ministerstwa Zdrowia pokrycia wszystkich wydatków przejętych od administracji, więc „dokładała" ze środków otrzymywanych od okręgowych izb lekarskich na działalność przejętą od administracji państwowej.

- W interpelacji pojawiały się sformułowania „działalność statutowa". Naczelna Izba Lekarska działa na podstawie ustawy z dnia 2 grudnia 2009 roku o izbach lekarskich. Naczelna Izba Lekarska nie posiada statutu, a jej zadania są określone w wymienionej ustawie. Zgodnie z przepisami tej ustawy Naczelna Rada Lekarska kieruje działalnością Naczelnej Izby Lekarskiej w okresie między krajowymi zjazdami lekarzy, a w szczególności: sprawuje pieczę nad należytym i sumiennym wykonywaniem zawodu lekarza przez członków samorządu lekarskiego; upowszechnia zasady etyki lekarskiej oraz dba o ich przestrzeganie; reprezentuje i chroni interesy zawodowe członków samorządu lekarzy i lekarzy dentystów; wspomaga, koordynuje i nadzoruje działalność okręgowych rad lekarskich; reprezentuje zawód lekarza i lekarza dentysty wobec organów administracji publicznej oraz innych organizacji; rozpatruje odwołania od uchwał okręgowych rad lekarskich; analizuje, opiniuje i proponuje kierunki rozwoju ochrony zdrowia i wiele innych.

- W interpelacji podniesiono kwestię kosztów czynności administracyjnych związanych z realizacją zadań przejętych od administracji państwowej. Naczelna Izba Lekarska nie otrzymała dotacji w kwocie 16 milionów złotych. Naczelna Izba Lekarska ma otrzymać kwotę 1 229 748 złotych tytułem zwrotu kosztów poniesionych na zadania realizowane w imieniu państwa w okresie dziesięciu lat (od 2005 do 2015). Czynności, których dotyczą te koszty to m.in. prowadzenie Centralnego Rejestru Lekarzy i Lekarzy Dentystów RP; prowadzenie postępowań w stosunku do lekarza lub lekarza dentysty w zakresie orzekania o niezdolności do wykonywania zawodu; prowadzenie przez Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej postępowań w sprawach z zakresu odpowiedzialności zawodowej lekarzy; prowadzenia postępowań w zakresie odpowiedzialności zawodowej lekarzy, zakończonych w danej instancji wydaniem przez Naczelny Sąd Lekarski orzeczeń lub postanowień.

Przeczytaj również tekst pod tytułem: "Izba lekarska ma ekskluzywne jachty, które kupiła ze składek lekarskich?"

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.