Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Kapiwasertib przedłuża czas wolny od progresji u pacjentek zaawansowanym rakiem sutka: wyniki badania FAKTION

Udostępnij:
Kapiwasertib jest selektywnym inhibitorem wszystkich trzech izoform kinaz serynowych i treoninowej AKT. Na łamach „Lancet Oncology" opublikowano wyniki badania klinicznego drugiej fazy FAKTION w którym zbadano efekt dodania kapiwasertibu do fulwestrantu w celu zbadania czasu wolnego od progresji u pacjentek zaawansowanym rakiem sutkach opornego na inhibitory aromatazy.
Do badania klinicznego drugiej fazy włączono kobiety po menopauzie, z rakiem piersi z obecnymi receptorami dla estrogenów HER-2 ujemnym oraz w zaawansowanym stadium (obecność przerzutów lub guz lokalnie zaawansowany bez możliwości leczenia operacyjnego), u których doszło do progresji pomimo leczenia inhibitorem aromatazy. Badane leczyły się w 19 szpitalach w Wielkiej Brytanii. Uczestniczki losowo przydzielono do grup: placebo lub interwencyjnej– kapiwasertib 400 mg doustnie dwa razy dziennie przez 4 dni w ciągu tygodnia i 3 dni przerwy. W obu grupach dodatkowo zastosowano w fulwestrant domięśniowo. Pierwotny punkt końcowy zdefiniowano jako wydłużenie czasu wolnego od progresji.

W badaniu zrandomizowano 140 kobiet: 69 do grupy interwencyjnej, 71 do grupy placebo. Mediana czasu wolnego od progresji wynosiła 10,3 miesiące w przypadku grupy z kapiwasertibem, a w grupie placebo 4,8 miesiąca (HR = 0,58; 95% CI: 0,39-0,84), co wykazuje wyższość kapiwasertibu. Leczenie kapiwasertibem było związane z częstym występowaniem niektórych działań niepożądanych takich jak: nadciśnienie (32%), biegunka (14%), wysypka (20%), infekcja (6%), ostre uszkodzenie nerek (u dwóch pacjentek), utrata przytomności (u jednej z pacjentek), sepsa (u jednej osoby) oraz atypowe zapalenia płuc (jedna pacjentka).

Kapiwasertib istotnie wydłużał czas wolny od progresji u pacjentek z zaawansowanym rakiem sutka opornym na leczenie inhibitorami aromatazy. Kombinacja kapiwasertibu i fulwestrantu będzie w przyszłości oceniana w badaniu klinicznym III fazy.

CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), HR – Hazard Ratio (pl. hazard względny)

Opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński

Link do artykułu na stronie wydawcy: „Fulvestrant plus capivasertib versus placebo after relapse or progression on an aromatase inhibitor in metastatic, oestrogen receptor-positive breast cancer (FAKTION): a multicentre, randomised, controlled, phase 2 trial ”