eISSN: 1897-4317
ISSN: 1895-5770
Gastroenterology Review/Przegląd Gastroenterologiczny
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
5/2012
vol. 7
 
Share:
Share:
Case report

Mesenchymal hamartoma of the liver imitating gastrointestinal stromal tumor

Magdalena Lesińska
,
Ewa Nowakowska-Duława
,
Katarzyna Kuśnierz
,
Anna Barczyk
,
Ewa Zielińska-Pająk
,
Łukasz Liszka
,
Marek Hartleb

Prz Gastroenterol 2012; 7 (5): 306–311
Online publish date: 2012/11/28
Article file
Get citation
 
PlumX metrics:
 

Wstęp

Mezenchymalne guzy wątroby o utkaniu hamartoma (mesenchymal hamartoma of the liver – MHL) to guzy o charakterze łagodnym o nieznanej etiologii. Zwykle ujawniają się klinicznie u dzieci do 2. roku życia, natomiast rzadko rozpoznawane są u osób dorosłych [1]. Najczęstszymi nowotworami pochodzenia mezenchymalnego w obrębie przewodu pokarmowego są guzy podścieliskowe przewodu pokarmowego (gastrointestinal stromal tumour – GIST), a ich główną lokalizacją jest ściana żołądka. Guzy te rozwijają się zazwyczaj śródściennie, choć opisywano również przypadki ich wzrostu ekstraluminalnego [2, 3]. W diagnostyce różnicowej guzów nadbrzusza występujących w bezpośrednim sąsiedztwie żołądka to właśnie GIST rozpatrywane są w pierwszej kolejności.

Opis przypadku

Chory, lat 25, został przyjęty na oddział w kwietniu 2008 r. z powodu poposiłkowych dolegliwości bólowych w nadbrzuszu, zmuszających go do ograniczenia ilości spożywanych posiłków. Dolegliwościom bólowym, które charakteryzował ostry początek przed kilkoma tygodniami, towarzyszyły stany podgorączkowe i ubytek masy ciała o 3 kg.

U chorego rozpoznano wcześniej na podstawie biopsji marskość wątroby na tle infekcji wirusem zapalenia wątroby typu B (HBV) oraz nadciśnienie wrotne o typie podwójnego bloku naczyniowego wrotno-wątrobowego. Zakrzepicę żyły wrotnej wykryto już w 2. roku życia, w trakcie diagnostyki hepatosplenomegalii. Źródłem obu problemów hepatologicznych była transfuzja krwi w okresie noworodkowym z cewnikowaniem żyły pępkowej. W 5. roku życia wystąpił pierwszy epizod krwawienia z żylaków przełyku. Z tego powodu wykonano dewaskularyzacyjny zabieg Sugiury ze splenektomią, który ochronił chorego przed krwawieniami przez kolejne 19 lat. Krwawienia nawróciły w 2007 r., kiedy pacjent dwukrotnie poddany był endoskopowemu opaskowaniu żylaków przełyku.

W wywiadzie zwracało uwagę przebyte w 1998 r. ostre zapalenie trzustki. Z powodu jego powikłań (zapalenie otrzewnej) chorego poddano laparotomii z drenażem ropni. W kolejnych latach był dwukrotnie operowany z powodu niedrożności jelit wywołanej zrostami wewnątrzotrzewnowymi.

Przy przyjęciu w badaniu fizykalnym stwierdzono nieznaczny deficyt masy ciała (wskaźnik masy ciała – 19 kg/m2), bladość powłok skórnych i błon śluzowych, prawidłowo wygojoną linijną bliznę w linii pośrodkowej brzucha oraz bolesność uciskową w lewym nadbrzuszu bez wyczuwalnego oporu patologicznego w tej okolicy. W badaniach laboratoryjnych odnotowano następujące nieprawidłowości: wskaźnik protrombiny 68% (INR 1,25), stężenie żelaza 23 µg/dl, mikrocytoza (MCV 80 fl), zwiększona liczba płytek krwi (468 tys./µl), stężenie białka C-reaktywnego 23 mg/l oraz stężenie białka całkowitego 8,3 g/dl z hipoalbuminemią (45%) i hipergammaglobulinemią (23%). Stężenia markerów nowotworowych CEA i CA19-9 znajdowały się w zakresie wartości referencyjnych. Wydolność miąższu marskiej wątroby na podstawie wskaźnika MELD (Model of End-stage Liver Disease), który wynosił 9, oceniono jako dobrą.

W badaniu ultrasonograficznym jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej zobrazowano między lewym płatem wątroby a ścianą żołądka heterogenną struktu­rę o średnicy około 4 cm. Ponadto uwidoczniono nieco powiększoną wątrobę o gruboziarnistej strukturze echa (wymiar AP prawego płata wynosił 13,5 cm). Nie uwidoczniono pnia żyły wrotnej. W diagnostyce różnicowej brano pod uwagę przede wszystkim guza podścieliskowego żołądka oraz chorobę rozrostową układu chłonnego.

W panendoskopii stwierdzono żylaki przełyku II° wg klasyfikacji OMED oraz cechy gastropatii wrotnej w obrębie całego żołądka. Nie zaobserwowano deformacji ściany żołądka. Na podstawie wyniku szybkiego testu urazowego wykluczono infekcję Helicobacter py­lori. Prawidłowy wynik badania histopatologicznego wycinków pobranych z endoskopowo niezmienionej części zstępującej dwunastnicy oraz nieobecność we krwi przeciwciał przeciwko transglutaminazie tkankowej wykluczały chorobę trzewną. W kolonoskopii uwidoczniono w odbytnicy kolumny dużych żylaków, obrzęk błony śluzowej całego jelita grubego i końcowego odcinka jelita krętego z licznymi drobnymi polipkami (histopatologicznie polypi hyperplastici).

Tomografia komputerowa (TK) i rezonans magnetyczny (magnetic resonance imaging – MRI) potwierdziły obecność litej struktury tkankowej przylegającej do ściany żołądka. Guz miernie i nieregularnie wzmacniał się po dożylnym podaniu środka kontrastowego (ryc. 1.). Uwidoczniono ponadto powiększone do 13 mm węzły chłonne więzadła wątrobowo-dwunastniczego, śród- i pozaotrzewnowe, obrzęk krezki ze śladową ilością płynu między pętlami jelitowymi oraz zanikową trzustkę z obecnością drobnych zwapnień w obrębie głowy. W rekonstrukcji naczyń w fazie tętniczej uwidoczniono anomalię naczyniową w postaci samodzielnego odejścia tętnicy żołądkowej lewej od aorty i zlokalizowany poniżej tętnicy żołądkowej krótki pień naczyniowy ulegający podziałowi na tętnicę krezkową górną i tętnicę wątrobową wspólną. Zaobserwowano również odchodzące od tętnicy wątrobowej wspólnej naczynia, które modelowały się na zmianie guzowatej. W fazie żylnej zobrazowano śladowy przepływ krwi przez żyłę wrotną oraz silnie rozwinięte krążenie oboczne. W badaniu metodą MRI sygnał guza był porównywalny z miąższem wątroby (nieznacznie hipointensywny w sekwencji T1-zależnej).

Ze względu na zwiększone ryzyko operacyjne (ryzyko zgonu z powodu marskości wątroby oszacowano na podstawie wskaźnika MELD na 10%, ponadto silnie rozwinięte krążenie oboczne i obecność bogato unaczynionych zrostów, powstałych w wyniku licznych interwencji chirurgicznych) przed decyzją o interwencji zabiegowej wykonano przezskórną biopsję cienkoigłową zmiany guzowatej pod kontrolą USG. W badaniu cytologicznym opisano rozproszone oraz leżące w płatach komórki o hiperchromatycznych jądrach z cechami atypii, wtrętami wewnątrzjądrowymi, niektóre z kwasochłonną cytoplazmą. Znaleziono też fragmenty zeszkliwiałej tkanki łącznej z nieznacznym naciekiem zapalnym. Histopatolog nie wykluczał złośliwego nowotworu pochodzenia wątrobowego, lecz do ostatecznej oceny zalecił pobranie wycinka lub usunięcie całej zmiany i wykonanie badania histopatologicznego.

W tej sytuacji poszerzono diagnostykę o pozytonową tomografię emisyjną (positron emission tomography – PET) i endoskopową ultrasonografię (EUS). W PET nie uwidoczniono patologicznego wychwytu 18-F-fluoro­deoksyglukozy. W endosonografii guz przylegał do żo­łądka (granica trzonu i antrum), miał jednorodną strukturę echa i stosunkowo regularne granice. W jego obrębie widoczne były naczynia o średnicy 3–4 mm. Zmiana ta nie powodowała uwypuklenia ściany żołądka, która w miejscu połączenia z guzem była pogrubiona do 8 mm wskutek obecności naczyń krążenia obocznego. Wokół żołądka i we wnęce wątroby uwidoczniono liczne powiększone węzły chłonne. Ze względu na bo­gate unaczynienie guza odstąpiono od biopsji gruboigłowej, wykonano jedynie biopsję cienkoigłową pakietu węzłów. W badaniu histopatologicznym nie znaleziono atypowych komórek limfoidalnych.

Po wyczerpaniu możliwości diagnostyki przedoperacyjnej chorego zakwalifikowano do leczenia chirurgicznego. W czasie laparotomii znaleziono w okolicy więzadła wątrobowo-dwunastniczego przy krzywiźnie mniejszej żołądka, bez związku z miąższem wątroby, twardy guz o średnicy 4,6 cm × 4 cm × 2,5 cm, barwy białoszarej, dobrze odgraniczony od otoczenia (ryc. 2.). Guz usunięto, a okres pooperacyjny przebiegał bez powikłań. W badaniu histopatologicznym materiału pooperacyjnego opisano guz otoczony łącznotkankową, szkliwiejącą torebką, zbudowany z mezenchymalnego podścieliska z fragmentami utkania myksoidalnego oraz licznych przewodzików żółciowych z rozproszonymi hepatocytami. Obraz mikroskopowy przemawiał za mesenchymal hamartoma, a ponieważ nie miał łączności z miąższem wątroby, rozpoznano ektopowy mezenchymalny guz wątroby o utkaniu hamartoma (ryc. 3.).

Omówienie

Przedstawiony przypadek wymaga omówienia pod względem dwóch aspektów klinicznych – wyjątkowo rzadkiego występowania guza mezenchymalnego wą­troby o utkaniu hamartoma u osób dorosłych (zwłaszcza poza miąższem wątroby) oraz ryzyka zabiegu chirurgicznego u chorego z marskością wątroby.

Mezenchymalne guzy wątroby o utkaniu hamartoma to łagodne guzy wątroby o nieznanej dotąd etiologii. Do niedawna uważano je za zaburzenia rozwojowe przewodów żółciowych [4] lub efekt lokalnego niedokrwienia miąższu wątroby [5]. Wyniki badań cytogenetycznych, w których zidentyfikowano specyficzne nieprawidłowości genetyczne, wskazują jednak bardziej na ich charakter nowotworowy niż na zaburzenie rozwojowe [6]. Niewykluczone jest więc, uwzględniając możliwość rozwoju mięsaków zarodkowych na podłożu MHL [1, 7], że stanowią one przejściowe stadium w rozwoju tych nowotworów złośliwych.

Większość przypadków rozpoznawanych jest u dzieci do 2. roku życia, niezależnie od płci. U dzieci w tej grupie wiekowej ich rozwojowi nie towarzyszą dolegliwości bólowe, a jedynie powiększenie obwodu brzucha, często asymetryczne, z powodu dużych rozmiarów osiąganych przez MHL (do 25 cm). Mają one najczęściej charakter pojedynczych, dobrze odgraniczonych, słabo unaczynionych guzów torbielowatych lub wielotorbielowatych rozwijających się głównie w obrębie prawego płata wątroby [8]. Rzadkością jest rozwój MHL u dorosłych, u których – w odróżnieniu od dzieci – około 50% MHL to bogato unaczynione zmiany lite, nieco częściej rozpoznawane u kobiet niż u mężczyzn. Część przypadków MHL u osób dorosłych przebiega bezobjawowo i wykrywana jest przypadkowo. Najczęstszym jednak objawem klinicznym u dorosłych jest ból, ewentualnie uczucie rozpierania w nadbrzuszu [9].

W piśmiennictwie opisano tylko kilka uszypułowanych MHL [10], a przedstawiana sytuacja to prawdopodobnie drugi przypadek ektopowego MHL [11].

W badaniu mikroskopowym MHL zawierają łączno­tkankowe podścielisko, nabłonek przewodzików żółciowy oraz hepatocyty. Mogą w ich obrębie występować również prawidłowe lub poszerzone naczynia krwionoś­ne i limfatyczne oraz ogniska pozaszpikowej hemato-poezy, których nie zaobserwowano u przedstawionego chorego [8].

Z powodu ryzyka rozwoju mięsaków zarodkowych oraz wystąpienia powikłań, takich jak krwawienia do guza, niewydolność miąższu wątroby lub ucisk na struktury sąsiadujące, zalecanym postępowaniem w przypadku MHL jest resekcja chirurgiczna [12]. Rokowanie po wcześnie przeprowadzonym leczeniu operacyjnym jest pomyślne, natomiast w momencie rozwoju mięsaka – złe. Na podkreślenie zasługuje fakt, że w obserwacji chorych, którzy pierwotnie nie zgodzili się na leczenie zabiegowe MHL, czas do momentu rozwoju mięsaka wynosił 2–8 lat [1, 7]. Zabiegiem z wyboru jest resekcja z marginesem prawidłowej tkanki wątrobowej. W przypadku guzów zbyt dużych, rozwoju powikłań lub u pacjentów obciążonych innymi schorzeniami zalecanym pierwszym etapem terapii jest embolizacja tętnicy wątrobowej. W przypadku MHL, których radykalna resekcja jest niemożliwa z powodu niekorzystnej lokalizacji anatomicznej, dopuszcza się przeprowadzenie transplantacji wątroby [12].

Obecność patologicznej masy w jamie brzusznej o nieustalonym charakterze jest wskazaniem do laparotomii zwiadowczej. Decyzję o kwalifikacji przedstawionego chorego do zabiegu utrudniało zwiększone ryzyko operacyjne związane z marskością wątroby, silnie rozwiniętym krążeniem obocznym i obecnością bogato unaczynionych zrostów, powstałych w wyniku licznych interwencji chirurgicznych. U pacjentów z marskością wątroby ryzyko zgonu w okresie pooperacyjnym zależy od zaawansowania choroby wątroby, schorzeń towarzyszących, wieku, rodzaju wykonanego zabiegu oraz do­świadczenia zespołu medycznego [13]. Ryzyko zgonu związanego z zabiegiem chirurgicznym u pacjentów z marskością wątroby w stopniu A wg klasyfikacji Childa-Pugha wynosi 10%, w stopniu B 30%, a w stopniu C 76–82% [14]. Northup i wsp., analizując 140 pacjentów z marskością wątroby wymagających leczenia operacyjnego, wykazali, że wskaźnik MELD jest jedynym statystycznie istotnym predyktorem śmiertelności do 30. dnia po interwencji chirurgicznej. Ryzyko zgonu pooperacyjnego wzrasta o około 1% z każdym punktem MELD w przedziale 5–20 pkt oraz o 2% z każdym punktem MELD powyżej 20 pkt [15]. Według retrospektywnego badania Teh i wsp. ryzyko zgonu w okresie pooperacyjnym można oszacować na podstawie trzech parametrów: wskaźnika MELD, wieku pacjenta i klasyfikacji ASA (American Society of Anesthesiologists) [13]. Według tych kryteriów ryzyko zgonu po­operacyjnego u przedstawionego chorego (MELD 9, ASA II, wiek 25 lat) można było szacować na około 10%.

Wobec braku możliwości przedoperacyjnego ustalenia rozpoznania podjęcie decyzji o zabiegu wydaje się uzasadnione. Pomimo licznych obciążeń chory przeszedł zabieg chirurgiczny oraz okres pooperacyjny bez powikłań, a rzadki charakter zmiany tłumaczy trudności diag­nostyczne.

Piśmiennictwo

 1. Kulkarni MP, Agashe SR, Singh RV, et al. Hepatic angiosarcoma arising in an adult mesenchymal hamartoma. Indian J Pathol Microbiol 2010; 53: 322-4.

 2. Castillo-Sang M, Mancho S, Tsang AW, et al. A malignant omental extra-gastrointestinal stromal tumor on a young man: a case report and review of the literature. World J Surg Oncol 2008; 6: 50.

 3. Masoodi I, Chalkoo M, Rashid A, et al. Extra luminal gastrointestinal stromal tumor: a case report. Cases J 2009; 2: 7525.

 4. Desmet VJ. Ludwig symposium on biliary disorders – part I. Pathogenesis of ductal plate abnormalities. Mayo Clin Proc 1998; 73: 80-9.

 5. Lennington WJ, Gray GF, Page DL. Mesenchymal hamartoma of liver: regional ischemic lesion of a sequestered lobe. Am

J Dis Child 1993; 147: 193-6.

 6. Otal TM, Hendricks JB, Pharis P, et al. Mesenchymal hamartoma of the liver. Cancer 1994; 74: 1237-42.

 7. Li Q, Wang J, Sun Y, et al. Hepatic angiosarcoma arising in an adult mesenchymal hamartoma. Int Semin Surg Oncol 2007; 4: 3.

 8. Stoker JT, Ishake KG. Mesenchymal hamartoma of the liver: report of 30 cases and review of the literature. Pediatr Pathol 1983; 1: 245-67.

 9. Wada M, Ohashi E. Mesenchymal hamartoma of the liver: report of an adult case and review of the literature. Intern Med 1992; 31: 1370-5.

10. Vazgues-Lima I, Vazguez JL, Gallego M, et al. Torsed pedunculated hepatic hamartoma. Pediatr Radiol 2009; 39: 62-5.

11. Sarihan H, Yildiz K, Ozoran Y. An unusual case of ectopic mesenchymal hamartoma of the liver. S Afr Surg 1994; 32:

152-3.

12. Hernandez JC, Alfonso C, Gonzalez L, et al. Solid mesenchymal hamartoma in an adult: a case report. J Clin Pathol 2006; 59: 542-5.

13. Teh SH, Nagorney DM, Stevens SR, et al. Risk factors for mortality after surgery in patients with cirrhosis. Gastroenterology 2007; 132: 1261-9.

14. Mansour A, Watson W, Shayani V, et al. Abdominal operations in patients with cirrhosis: still a major surgical challenge. Surgery 1997; 122: 730-5.

15. Northup PG, Wanamaker RC, Lee VD, et al. Model for End-Stage Liver Disease (MELD) predicts nontransplant surgical mortality in patients with cirrhosis. Ann Surg 2005; 242: 244-51.
Copyright: © 2012 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.