Specjalizacje, Kategorie, Działy
KPRM

Opublikowano projekt Narodowego Programu Szczepień przeciwko SARS-CoV-2

Udostępnij:
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opublikowała projekt Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Zgodnie z jego założeniami dobrowolnym i bezpłatnym szczepieniom będą podlegać dorośli i dzieci w wieku od 12 lat. Do 12 grudnia trwają konsultacje dokumentu. Rząd planuje przyjąć program najpóźniej 15 grudnia.
Podczas konferencji prasowej 8 grudnia z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, szefem Centrum Analiz Strategicznych dr. hab. Norbertem Maliszewskim oraz głównym doradcą premiera ds. COVID-19 prof. Andrzejem Horbanem przedstawiono pełną wersję Narodowego Programu Szczepień. Dokument składa się z 9 rozdziałów opisujących m. in. skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek, proces zakupów i finansowanie, dystrybucję i logistykę, zalecenia medyczne i organizację punktów szczepień czy kolejność szczepień.

Michał Dworczyk szef KPRM ocenił, że polska strategia szczepień, w porównaniu do przyjętych przez inne europejskie kraje, jest bardziej szczegółowa, obszerna i kompleksowa.

– Operacja musi być przeprowadzona w najkrótszym możliwym czasie. Musimy zorganizować cały proces tak, żeby punkty szczepień były łatwo dostępne, a system przyjazny dla obywatela. To szalenie duże wyzwanie od strony logistyki i organizacji. Celem jest doprowadzenie w 2021 r. do odporności populacji – przyznał Michał Dworczyk.

Rząd zakłada, ze w kraju powstanie około 8 tys. punktów szczepień przeciwko SARS-CoV-2, przynajmniej jeden w każdej gminie. Powinny one posiadać też zespoły wyjazdowe, będą obsługiwały osoby, które z różnych względów nie mogą samodzielnie dotrzeć do punktu. Rozpoczął się nabór podmiotów leczniczych, chętnych do włączenia się do Narodowego Programu Szczepień. I jak zapewniali przedstawiciele rządu, już dziś widać duże zainteresowanie.

Dr Norbert Maliszewski przypomniał, że w pierwszej kolejności szczepionki otrzyma personel medyczny, pracownicy i pensjonariusze domów pomocy społecznej, osoby powyżej 60 r.ż, oraz służby mundurowe. W następnej kolejności personel niemedycznego zatrudniony w placówkach ochrony zdrowia, nauczyciele, pracownicy transportu publicznego, a także osoby poniżej 60 r.ż z chorobami współistniejącymi. Pojawią także się programy dla branż, które doświadczyły ograniczeń z powodu pandemii.

Minister zdrowia Adam Niedzielski, po raz kolejny zapowiedział, że szczepionek wystarczy dla wszystkich chętnych, czyli zainteresowanych, ale po 12 roku życia. Szczepienia będą darmowe i przede wszystkim dobrowolne. Sceptyków ma przekonać szeroko zakrojona kampania informacyjna.

Prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19 zapewnił, że szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 są bezpieczne, skuteczne i przede wszystkim chronią ludzi przed śmiercią.

– Techniki, które są używane do produkcji szczepionek, nie zostały wymyślone wczoraj. Jest to technologia rozwijana przez kilkanaście lat ostatnich lat, opierająca się o najnowszą wiedzę z zakresu genetyki i szczepień – mówił prof. Horban.

Na pytanie o kwestie braku odpowiedzialności koncernów produkujących szczepionki przy wystąpieniu negatywnych skutków ubocznych, minister zdrowia przyznał, że w zaprezentowanym projekcie Narodowej Strategii Szczepień jeszcze nie znalazły się zapisy dotyczące zagadnień odpowiedzialności cywilnej i karnej.

– Po pierwsze, umowa zawierana przez Komisję Europejską bezpośrednio z producentami ceduje na państwa członkowskie odpowiedzialność cywilną za wszelkie zdarzenia, które będą w procesie szczepień pojawiały się jako niepożądane. Gwarantem odpowiedzialności cywilnej w tym zakresie jest państwo – podkreślił Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia twierdził też, że w gruncie rzeczy, nie wymaga to żadnego dodatkowego uregulowania. Część państw objętych mechanizmem wspólnotowego zakupu, przygotowało specustawy. Spełniają one jednak bardziej rolę komunikatu, że ta odpowiedzialność spoczywa właśnie na państwie, niż na uzupełnieniu systemu prawnego.

Adam Niedzielski zapewnił jednocześnie, że z odpowiedzialności za ewentualne odczyny poszczepienne zwolnieni są lekarze. – W tym przypadku będzie działała klauzula dobrego samarytanina – powiedział Niedzielski.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: „Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.