Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Pakulski: Ryczałt wymaga korekty i uwzględnienia słabości powiatowych jednostek w systemie

Udostępnij:
- Po pierwszym pełnym roku funkcjonowania ryczałtu widać wyraźnie, że cała jego konstrukcja finansowa jest niekorzystna dla szpitali powiatowych - przyznał Marcin Pakulski, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Dlaczego? Pakulski w rozmowie z "Rzeczpospolitą" odpowiedział, że powodów jest kilka.

– Zazwyczaj brakuje możliwości wykonywania świadczeń, które mają odrębne ścieżki finansowania, jak operacje zaćmy czy endoprotezy stawu biodrowego. W przeciwieństwie do szpitali klinicznych i resortowych nie mają przeliczników, które zwiększają wyceny nawet o 10 proc. W najmniejszym stopniu są dotowane wprost z budżetu państwa na zatrudnienie rezydentów. Wreszcie – mają słabych właścicieli, którzy nie dysponują wystarczającymi środkami na dotacje dla placówek leczniczych. To pokazuje, że ryczałt wymaga korekty i uwzględnienia słabości tych podstawowych jednostek w systemie. W przeciwnym razie mogą upaść - wyjaśnił Marcin Pakulski.

Przeczytaj także: "Miłkowski o długach szpitali powiatowych", "Szpital na peryferiach (i minusie)" i "Płonka: Na płace szpitale powiatowe wydają 83 proc. przychodów, a na leczenie jedynie od 4 do 6 proc.".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i LinkedInie: www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.