Polska Federacja Szpitali komentuje porozumienie z pielęgniarkami

Udostępnij:
Anna Banaszewska z Polskiej Federacji Szpitali przyznaje, że niezbędne są zmiany legislacyjne, bo inaczej porozumienie z pielęgniarkami nie jest możliwe do realizacji, a obowiązujące rozporządzenie nie zawiera gwarancji finansowania podwyżek przez 4 lata
Organizacja wydała oświadczenie w sprawie podwyżek dla pielęgniarek. Oto jego treść:

Polska Federacja Szpitali - uwzględniając własne stanowisko, dotyczące skierowania wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w przedmiocie stwierdzenia braku zgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polski rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, a także wobec licznych wypowiedzi, komentarzy i informacji dotyczących wykonania porozumienia zawartego w dniu 23 września 2015 r., pomiędzy Ogólnopolskim Związkiem Pielęgniarek i Położnych oraz Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych a Narodowym Funduszem Zdrowia oraz Ministerstwem Zdrowia - stwierdza, że dalsze czynności w przedmiocie podwyżek dla pielęgniarek uzależnione są od postępowania Ministerstwa Zdrowia, w zakresie przyjęcia określonych rozwiązań na gruncie przepisów prawa.

Jednocześnie wskazujemy, że wobec zawarcia porozumienia pomiędzy Ogólnopolskim Związkiem Pielęgniarek i Położnych oraz Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych a Narodowym Funduszem Zdrowia oraz Ministerstwem Zdrowia, niezbędne są zmiany legislacyjne.

Nie jest możliwe wykonanie porozumienia wyłącznie na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 roku w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Obowiązujące rozporządzenie nie zawiera gwarancji finansowania podwyżek przez 4 lata, a jedynie od dnia 1 września 2015 do dnia 30 czerwca 2016 r., tj. na 10 miesięcy. Oznacza to, że wskazane rozporządzenie daje jedynie możliwość zapłaty 300 złotych i to wyłącznie w formie dodatku do wynagrodzenia, przez czas określony, tj. do dnia 30 czerwca 2016 r.

Polska Federacja Szpitali, uważa że konieczne jest powstrzymanie się od dalszych komentarzy dotyczących rozwiązań zawartych w obecnie obowiązujących przepisach.

Jednocześnie federacja chce zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt kwestii dotyczącej podwyżek dla pielęgniarek, który dotychczas nie był w ogóle rozpatrywany. W świetle przedstawionych Polskiej Federacji Szpitali analiz prawnych, istnieje poważna wątpliwość, co do tego czy porozumienie pomiędzy Ogólnopolskim Związkiem Pielęgniarek i Położnych oraz Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych, a Narodowym Funduszem Zdrowia oraz Ministerstwem Zdrowia, narusza art. 58 Kodeksu cywilnego i, jako czynność sprzeczna z prawem, jest nieważna. Należy przypomnieć, że powołany przepis Kodeksu cywilnego, że czynność prawną, a taką jest porozumienie, sprzeczna z prawem jest nieważna.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.