Porozumienie Zielonogórskie interweniuje w NFZ w sprawie umów na 2016

Udostępnij:
Czy zawarcie nowych umów między NFZ a lekarzami POZ przebiega bez emocji? Okazuje się, że nie. W sprawie konieczności składania stosownych wniosków przez lekarzy tylko do 10 grudnia interweniuje u prezesa NFZ kierownictwo Porozumienia Zielonogórskiego.
-Domagamy się podjęcia przez pana decyzji i przekazania jej do poszczególnych oddziałów wojewódzkich NFZ, by do czasu zakończenia rozmów prowadzonych z resortem zdrowia, zaprzestano przekazywania świadczeniodawcom POZ niewłaściwych, błędnych i niepopartych przepisami prawa informacji dotyczących zawierania umów i trwałości deklaracji wyboru – napisali do prezesa NFZ prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie Jacek Krajewski i wiceprezes Marek Twardowski.

Interwencja ta jest związana z praktykami niektórych oddziałów funduszu, wprowadzających - zdaniem PZ - w błąd świadczeniodawców POZ. Według informacji części oddziałów, niezłożenie wniosków o aneksowanie umów do l0 grudnia b.r. skutkować będzie ich zawarciem dopiero w lutym 2016 roku. Ponadto oddziały informują, że w takiej sytuacji utracą ważność deklaracje wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej POZ złożone przez pacjentów. Kierownictwo PZ pyta z kolei - na jakiej to podstawie prawnej miałoby się to opierać?

Prezes i wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego poinformowali Prezesa NFZ, że rozmowy z Ministrem Zdrowia na temat warunków kontraktowania świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej nie są jeszcze zakończone. Ich efektem ma być osiągnięcie satysfakcjonującego dla wszystkich kompromisu.

W liście podkreślono, że warunki zawarte w zarządzeniu Prezesa NFZ z dnia 19.11.2015 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w podstawowa opiece zdrowotnej zostały przez zrzeszonych w Federacji świadczeniodawców ocenione negatywnie.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.