Pożegnajmy się z wizją porozumienia ponad podziałami. Ale nie do końca

Udostępnij:
- Trudno będzie o zasadnicze porozumienie między politykami w ochronie zdrowia. To niemal niemożliwe. Ale w ochronie zdrowia są do załatwienia konkretne sprawy. I na ich temat ograniczone, doraźnie porozumienia są możliwe - to wnioski z pierwszej sesji konferencji "Priorytety 2016 w Ochronie Zdrowia". Obejrzyj video
Poniżej prezentujemy zapis video konferencji „Priorytety w ochronie zdrowia 2016” – część 1 „Wizja systemu: perspektywa za 5, 10 i 15 lat”.



Wizja systemu: perspektywa za 5, 10 i 15 lat from Termedia Videos on Vimeo.



Moderatorami panelu byli Anna Janczewska-Radwan, minister ds. systemu ochrony zdrowia Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC, wiceprezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED i Janusz Michalak, redaktor naczelny „Menedżera Zdrowia”, prezes Zarządu Wydawnictwa Termedia

Udział wzięli: Marek Balicki, były minister zdrowia i były dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie, Leszek Sikorski, były minister zdrowia i były dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, Andrzej Sośnierz, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, poseł PiS, Andrzej Wojtyła, były minister zdrowia, senator PiS.

- Czy potrzebne jest opracowanie ponadpartyjnej, długofalowej wizji i strategii działań dla ochrony zdrowia? – pytali uczestnicy pierwszego panelu. I pełna między nimi zgoda: tak potrzebne, ale nie zawsze możliwe. – Nie wierzę w możliwość oddzielenia ochrony zdrowia od polityki – mówił Andrzej Wojtyła, były minister zdrowia, senator PiS. – I wynika to także z moich doświadczeń z ostatnich 25 lat. Wierzę w możliwość załatwienia najbardziej oczywistych spraw. Ale różne aspekty funkcjonowania służby zdrowia będą różnie interpretowane w programach partyjnych, to się nie zmieni. Były liczne próby wypracowania takiego konsensusu i tylko część z nich kończyła się sukcesem – dodawał.

Sekundował mu Marek Balicki były minister zdrowia i były dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie. – Nie wierzę w możliwość pełnego porozumienia polityków między sobą w kwestii ochrony zdrowia. Ale może odwrócić pytanie? Po co polityk ma się dogadać z politykiem? Wystarczy, jeżeli politycy różnych opcji dogadają się z interesariuszami systemu. To strategia polecana przez WHO, i chyba jedyna z możliwych, mająca szansę na zakończenie sporów porozumieniem – mówił.

- Co do wizji: mamy już odpowiedni dokument, jedyny jaki powstał, i taki na mocy którego umawialiśmy się na pomoc z Unią Europejską. To policy paper na lata 2014 – 2220 – zauważała Anna Janczewska-Radwan, minister ds. systemu ochrony zdrowia Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC. –Potrzebne nam jednak jest dopracowanie strategii wynikającej z tej wizji oraz mapy drogowej, niezbędnej do jej wdrażania. I widzę tu potrzebę powołania zespołu profesjonalistów ponad politycznymi podziałami, w skład którego weszliby byli ministrowie zdrowia oraz przedstawiciele interesariuszy naszego systemu ochrony zdrowia – dodaje.

Podczas panelu poruszono następujące tematy
- Czy potrzebne jest opracowanie ponadpartyjnej, długofalowej wizji i strategii działań dla ochrony zdrowia?
- Pytania do byłych ministrów: na ile ich osobiste wizje systemu można było realizować, w jakim stopniu były to wizje ministrów, a w jakim partii, która aktualnie rządzi?
- Jakie najważniejsze wyzwania stoją przed systemem?
- Jakie powinno być jego finansowanie, w jakim zakresie i jakich proporcjach dopuszczalne jest wykorzystanie funduszy niepublicznych?
- Czy jest jakiś sposób, by uczynić ochronę zdrowia obszarem bez doraźnych partyjnych wpływów?
- 10 punktów wspólnych w wizjach opracowanych na poprzednich szczytach i w debatach
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.