Marek Misiurewicz

Prof. Pieńkowski: Dramatycznie zmniejszyła się liczba pacjentów leczonych onkologicznie ►

Udostępnij:
– W przypadku onkologii czas jest niezwykle ważnym czynnikiem rokowniczym. Odwlekanie leczenia przekłada się na większą masę nowotworu, oporność na leczenie i gorsze efekty terapii – mówił prof. dr hab. n. med. Tadeusz Pieńkowski, zastępca kierownika Oddziału Radioterapii i Onkologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie podczas „Wizji Zdrowia”.
W czasie pandemii spadła liczba pacjentów, którzy zgłaszają się do poradni onkologicznych, jak również pacjentów leczonych z powodu nowotworów. Jak zauważa prof. Tadeusz Pieńkowski, priorytetowym wyzwaniem dla systemu ochrony zdrowia jest zapewnienie dostępu do diagnozy i leczenia innych chorób niż COVID-19. W innym wypadku pacjenci będą zgłaszać się do poradni i szpitali z zaawansowaną postacią choroby.

– Obecnie wykonuje się około połowę mniej zabiegów diagnostycznych. Istnieją dwa główne powody tej sytuacji. Jednym z nich jest lęk przed zakażeniem koronawirusem osób, które potencjalnie mają wskazania do wykonania badań. A z drugiej strony przyczyną są utrudnienia organizacyjne w prowadzeniu diagnostyki. O ile przeszkody formalne można łatwiej dostosować do sytuacji pandemii, to mamy dziś dylemat, jak zmienić nastawienie pacjentów – stwierdził prof. dr hab. n. med. Tadeusz Pieńkowski, prof. dr hab. n. med. Tadeusz Pieńkowski, za-ca kierownika Oddziału Radioterapii i Onkologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.



Przeczytaj także: „Narodowa Strategia Onkologiczna bez budżetu”, „Zmiany w patomorfologii”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.