Wyślij
Udostępnij:
 
 

Narodowa Strategia Onkologiczna bez budżetu ►

Autor: Monika Stelmach |Data: 04.10.2020
 
 
– Prace nad NSO już się rozpoczęły. Na razie podmioty w to zaangażowane swoje zadania realizują z własnych pieniędzy. Czekamy na ustalenie budżetu – mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków NIO-PIB w Warszawie.
Narodowa Strategia Onkologiczna została ogłoszona przez prezydenta w lutym ubiegłego roku. To program na lata 2020-2030, który wprowadza kompleksowe zmiany w polskiej onkologii. W dokumencie wskazano na pięć obszarów strategicznych, kluczowych dla poprawy skuteczności terapii onkologicznych – to zwiększenie kadry medycznej, edukacja dotycząca stylu życia, badania przesiewowe, nauka i innowacje oraz inwestycje w system opieki onkologicznej. Problem w tym, że dotychczas podmioty, które realizują strategię, nie otrzymały na ten cel środków, ponieważ nie został zatwierdzony budżet dla NSO.

– Czekamy na zatwierdzenie budżetu NSO przez Ministerstwo Zdrowia. Innym problemem, który może utrudnić realizację tego dokumentu są niedobory kadry. Stosunkowo niewielu młodych lekarzy wybiera specjalizację z onkologii – mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków NIO-PIB w Warszawie, przewodniczący zespołu Ministerstwa Zdrowia do spraw Narodowej Strategii Onkologicznej.Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe