Rekrutują fizjoterapeutów na podstawie kolejności zgłoszeń. Kruszewska na to: To sprawa uczelni, a nie resortu

Udostępnij:
Rzeczniczka ministerstwa oceniła nietypową rekrutację na fizjoterapię. Władze poznańskiego AWF uznały, że aby dostać się na uczelnię niepotrzebne są dobre oceny, a... najważniejsza jest kolejność składania świadectw. "Menedżer" spytał czy te zasady nie spowodują, że absolwenci będą osobami gorzej wykształconymi. Publikujemy stanowisko resortu zdrowia.
Milena Kruszewska, rzeczniczka prasowa Ministerstwa Zdrowia:
- Zgodnie z przepisami wynikającymi z art. 6 ust. 1 pkt 4 ppkt a ustawy z 27 lipca 2005 roku "Prawo o szkolnictwie wyższym", uczelnia ma prawo do ustalania warunków przyjęcia na studia, w tym liczby miejsc na kierunkach i formach studiów, z wyjątkiem studiów na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym. Przepisy art. 169 ust. 2 wymienionej ustawy, stanowią, iż senat uczelni ustala, w drodze uchwały, warunki, tryb oraz termin rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji, w tym prowadzonej w drodze elektronicznej, dla poszczególnych kierunków studiów. Uchwałę podaje się do wiadomości publicznej nie później niż do dnia 31 maja roku poprzedzającego rok akademicki, którego uchwała dotyczy, i przesyła ministrowi właściwemu do spraw szkolnictwa wyższego. W przypadku uruchomienia nowego kierunku studiów lub nowo utworzonej uczelni senat podejmuje uchwałę i przesyła ją ministrowi właściwemu do spraw szkolnictwa wyższego i ministrowi nadzorującemu uczelnię, podając ją niezwłocznie do wiadomości publicznej.

- Jednocześnie pragnę zwrócić uwagę, iż Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu jest uczelnią podległą i nadzorowaną przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego.

- W odniesieniu do zapytania, czy zasady rekrutacji obowiązujące na AWF w Poznaniu nie spowodują, że absolwenci tej uczelni będą osobami gorzej wykształconymi, w opinii ministerstwa, to w gestii uczelni leży dostosowanie programów studiów, w taki sposób, aby kwalifikacje absolwentów nie budziły żadnych zastrzeżeń, spełniały oczekiwania zmieniającego się rynku pracy, a także przygotowywały w pełni do wykonywania poszczególnych zadań zawodowych. Celem kształcenia i przygotowania do wykonywania zawodów medycznych jest optymalne przygotowanie młodzieży do aktywnego funkcjonowania we współczesnym społeczeństwie, a przede wszystkim do pracy zawodowej.

Przeczytaj również tekst pod tytułem: "Kto rano wstaje, ten... fizjoterapeutą zostaje"

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.