Rewolucja w transplantologii? Czy nauczymy się hodować organy?

Udostępnij:
Czy nerki wyhodowane z komórek macierzystych zastąpią chore organy? Na razie nerki dr Dr Shinya Yakote z Uniwersytetu Medycznego w Tokio w Japonii uzyskane w ten sposób i wszczepione do organizmu szczura podjęły pracę. To znaczący krok w rozwoju medycyny i transplantologii.
Jak podaje Rzeczpospolita, wyhodowane przez dr. Yakote organy były właściwie miniaturkami nerek. Tego rodzaju organoidy naukowcy potrafią już hodować od jakiegoś czasu. Nowością jednak w japońskich badaniach jest to, że mininerki podjęły pracę po wszczepieniu do ciała zwierzęcia. Aby uzyskać większa pewność, że narządy podejmą pracę, Japończycy wraz z nerkami wyhodowali także moczowody i pęcherze. I rzeczywiście w organizmie szczura mininerki, które zastępowały jedną nerkę zwierzęcia, podejmowały pracę i rosły. Mogły funkcjonować tak przez wiele tygodni.

Jak podaje, the http://futurism.com, naukowcy spróbowali tego eksperymentu na świniach. Wyniki były takie same i zostały opublikowane w Proceedings of the National Academy of Sciences. Jak podaje portal, naukowcy tym samym są o krok bliżej uzyskaniu nerek, które w pełni zastąpią niewydolne organy ludzkie. Według statystyk ponad milion osób na świecie umiera rocznie w wyniku niewydolności nerek. Hodowla nerek z komórek macierzystych mogłaby rozwiązać problem niedoboru dawstwa organów i uratować miliony istnień ludzkich.

Także Australijczycy maja pozytywne doświadczenia z hodowla nerek z komórek macierzystych. W grudniu 2013 roku po raz pierwszy udało się wyhodować mininerkę z ludzkich komórek macierzystych. Organ był maleńki, kilkumilimetrowy, ale zawierał wszystkie rodzaje komórek potrzebnych, by nerka pracowała prawidłowo. Autorzy osiągnięcia to naukowcy australijscy z Uniwersytetu w Queensland. Ich materiałem wyjściowym były komórki macierzyste skóry ludzkiej. Taka hodowla polega na odpowiednim włączaniu i wyłączaniu genów.

Jak podaje Rzeczpospolita, coraz większe sukcesy w wytwarzaniu żyjących fragmentów organów mają też specjaliści od druku trójwymiarowego. Precyzyjna drukarka 3D naładowana różnymi rodzajami komórek potrafi już wytworzyć tkankę wchodzącą w skład nerki. Taką technologię zaprezentowała amerykańska firma Organovo. Firma zaczęła współpracę z naukowcami australijskimi.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.