Specjalizacje, Kategorie, Działy

Ryzyko astmy u osób pracujących na nocnych zmianach

Udostępnij:
Około 20% osób pracujących w krajach rozwiniętych jest aktywnych zawodowo w nocy lub o nieregularnych porach dnia. Wiadomo, że zaburzenie rytmu dobowego obserwowane u pracujących na nocnych zmianach jest związane ze zwiększonym ryzykiem zespołu metabolicznego. Na łamach Thorax ukazały się wyniki badań, przedstawiające związek pomiędzy pracą na nocnych zmianach a astmą.
Badacze wykorzystali dane z ponad 280 tys. rekordów pochodzących z UK Biobank, a także wieloczynnikowy model regresji logistycznej, w którym zmienną zależną było występowanie astmy. Model był skorygowany o pracę zmianową, historię palenia, pochodzenie, status socjoekonomiczny, aktywność fizyczną i BMI.

W porównaniu z pracującymi w dzień, osoby stale pracujące na nocnych zmianach miały zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania na umiarkowaną lub ciężką astmę (OR=1,36; 95% CI: 1,03-1,80) oraz astmę ogółem (OR=1,23; 95% CI: 1,03-1,46). Jeszcze bardziej ten związek był widoczny u osób, które wykazywały chronotyp poranny (tzw. ranne ptaszki, czyli osoby, którym najlepiej pracuje się rano), które pracowały w nieregularnych porach, głównie w nocy. W tym przypadku ryzyko występowania umiarkowanej lub ciężkiej astmy był zwiększony o ponad 50% (OR=1,55; 95% CI: 1,06-2,27).

Wyniki badania wskazują, że praca zmianowa jest czynnikiem ryzyka astmy.

CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), OR – Odds Ratio (pl. iloraz szans)
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.