facebook
eISSN: 2084-9893
ISSN: 0033-2526
Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Zeszyty specjalne Rada naukowa Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac Standardy etyczne i procedury
Panel Redakcyjny
Zgłaszanie i recenzowanie prac online
SCImago Journal & Country Rank
5/2018
vol. 105
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:
Krótkie doniesienie

Sprawozdanie z III Kongresu Dermatologia, Wenerologia i Alergologia
Gdańsk, 6–8 września 2018 r.

Elżbieta Grubska-Suchanek

Dermatol Rev/Przegl Dermatol 2018, 104, 657–660
Data publikacji online: 2018/11/08
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Metryki PlumX:
W dniach 6–8 września 2018 roku, w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbył się III Kongres Dermatologia, Wenerologia i Alergologia (III DWA) z udziałem wybitnych alergologów i dermatologów z kraju i zagranicy. Organizatorem tego wydarzenia naukowego była Katedra i Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii oraz Katedra Medycyny Rodzinnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Oddział Morski Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (PTD) oraz Sekcja Dermatologiczna Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA). Kongres skierowany był głównie do lekarzy o specjalnościach: alergologia, dermatologia, pediatria i medycyna rodzinna. Uzupełnieniem bogatego programu były przedkonferencyjne interaktywne warsztaty dermoskopowe, warsztaty dotyczące mokrych opatrunków (WWT), medycyny estetycznej oraz gojenia ran, które cieszyły się wyjątkowym zainteresowaniem lekarzy.
W spotkaniu wzięło udział ponad 400 lekarzy z całego kraju. Wśród 56 wykładowców znaleźli się profesorowie z wielu ośrodków akademickich w Polsce, a także goście z Białorusi, Francji i Niemiec, dzięki którym III Kongres DWA zyskał wymiar międzynarodowy. Program kongresu był bardzo bogaty i różnorodny. Tematyka wykładów obejmowała przede wszystkim schorzenia dermatologiczne – m.in. z kręgu alergii, a także wiele zagadnień z zakresu innych dziedzin medycyny oraz informacje dotyczące nowych leków wdrażanych do codziennej praktyki w 2018 roku. Patronat honorowy nad kongresem objęli marszałek województwa pomorskiego, prezydent miasta Gdańska, JM rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed), prezes PTD, prezydent PTA oraz prezes Oddziału Pomorskiego Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.
Otwarcie kongresu poprzedziła sesja dermatoonkologiczna, w czasie której eksperci z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii oraz Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed przedstawili współczesne podejście do diagnostyki i terapii takich schorzeń, jak mastocytoza, zaawansowane postacie podstawnokomórkowego raka skóry, czerniak i ziarniniak grzybiasty. Na zakończenie sesji prof. Małgorzata Olszewska z Kliniki Dermatologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego omówiła zespół ręka–stopa – dermatologiczne powikłanie leczenia onkologicznego. Postępowanie w tym zespole to trudne wyzwanie dla dermatologa. Właściwe działanie umożliwia kontynuowanie leczenia onkologicznego i poprawę jakości życia pacjentów.
Na wstępie uroczystej inauguracji wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk wręczył Medale...


Pełna treść artykułu...


© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.