Specjalizacje, Kategorie, Działy

Światowa Organizacja Zdrowia zachęca do aktywności fizycznej

Udostępnij:
Zgodnie z nowymi wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), aby zrównoważyć szkody wynikające z siedzącego trybu życia, potrzebna jest umiarkowana lub intensywna, ale przede wszystkim regularna aktywność fizyczna. Wytyczne są częścią specjalnego wydania British Journal of Sports Medicine.
Wytyczne WHO 2020 zalecają osobom dorosłym umiarkowaną aktywność fizyczną – od 2,5 do 5 godzin. W przypadku intensywnej aktywności fizycznej wystarczy poświęcić od 1 godz. i 15 min. do 2,5 godziny tygodniowo na ćwiczenia.

W przypadku dzieci i młodzieży zaleca się, co najmniej 1 godzinę dziennie umiarkowanej lub energicznej aktywności fizycznej.

Biorąc pod uwagę sytuację pandemiczną, która przez długi czas zamykała ludzi w domach i sprzyjała wzrostowi siedzącego trybu życia, wytyczne są bardzo aktualne i zachęcają do pozytywnej zmiany trybu życia.

Jedną z kluczowych zmian w nowych wytycznych, które dotyczą osób dorosłych jest usunięcie zalecenia informującego, że aktywność fizyczna powinna odbywać się w co najmniej 10-minutowych sesjach.

Nowe zalecenia podkreślają również potrzebę angażowania się dorosłych w ćwiczenia wzmacniające mięśnie, takie jak podnoszenie ciężarów przez 2 lub więcej dni w tygodniu. Osoby starsze muszą podejmować działania poprawiające równowagę i siłę, a także wydolność funkcjonalną i zapobiegające upadkom.

Po raz pierwszy WHO zaleca kobietom w ciąży regularną aktywność fizyczną przez cały okres ciąży i po porodzie, w tym rozciąganie.

Ponadto wytyczne zalecają osobom w każdym wieku i o różnym poziomie umiejętności ograniczenie czasu spędzanego w siedzącym trybie życia i wykorzystanie tego czasu na dowolną aktywność fizyczną o dowolnej intensywności.

Wykonano badania, w których metaanaliza objęła 44370 mężczyzn i kobiety (średni wiek 65,8 lat). Grupę badaną obserwowano przez 4–14,5 lat, w trakcie których zmarło 7,8% kohorty. Przeanalizowano związki między różnymi kombinacjami aktywności fizycznej o umiarkowanej lub dużej intensywności i siedzącym trybem życia, przy czym średni czas siedzący wynosił od 8,5 do 10,5 godziny dziennie, a aktywność fizyczna o umiarkowanej do dużej intensywności wynosiła od 8 do 35 minut dziennie.

Wysokie, dzienne zestawienie czasu siedzącego (10 godzin dziennie lub więcej) było powiązane ze znacznie zwiększonym ryzykiem zgonu - szczególnie wśród osób nieaktywnych fizycznie.

Naukowcy zachęcają do planowania aktywności fizycznej, szczególnie w sytuacji, kiedy występuje siedzący tryb życia. Warto robić krótkie treningi, wykorzystując każdą okazje do aktywności, np. korzystając ze schodów zamiast windy, spacerując, czy uprawiając sport, który wpływa pozytywnie na samopoczucie.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.