Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Wymogi MZ mogą wyeliminować część ośrodków ortopedii onkologicznej dla dzieci

Udostępnij:
– Zaproponowane przez Ministerstwo Zdrowia warunki leczenia rekonstrukcyjnego z wykorzystaniem endoprotez onkologicznych u pacjentów do 18. roku życia są trudne do spełnienia. Dlatego mogą skutkować wyeliminowaniem większości ośrodków ortopedii onkologicznej dla dzieci – zauważa Naczelna Rada Lekarska.
Zaproponowane przez Ministerstwo Zdrowia warunki dla realizacji świadczenia „Leczenie rekonstrukcyjne z wykorzystaniem endoprotez onkologicznych u pacjentów do ukończenia 18. roku życia” zmieniają przede wszystkim wymóg dotyczący kompetencji personelu zapewniającego opiekę przed- i pooperacyjną, a także w trakcie zabiegu. MZ chce, żeby zajmowali się tym ortopedzi i traumatolodzy narządu ruchu, którzy posiadają doświadczenia wykonania co najmniej 50 pierwotnych rekonstrukcji z powodów złośliwych guzów kości u dzieci i młodzieży, dodatkowo co najmniej 25 rewizji endoprotez u dzieci i młodzieży po leczeniu rekonstrukcyjnym. Zdaniem prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej niewiele placówek spełni te wymagania. W efekcie może to skutkować wyeliminowaniem większości ośrodków ortopedii onkologicznej dla dzieci w Polsce, które posiadają wieloletnie doświadczenie w zakresie leczenia takich schorzeń.

W ocenie samorządu lekarskiego warunkiem wystarczającym i zapewniającym profesjonalizm w leczeniu pierwotnych nowotworów układu ruchu u dzieci jest co najmniej 5-letnie doświadczenie w chirurgii onkologicznej układu ruchu i wykonanie samodzielnie lub jako 1. asysta co najmniej 30 resekcji złośliwych nowotworów układu ruchu u dzieci.

– Ograniczanie działalności i tak niewielu ośrodków świadczących leczenie chirurgiczne w nowotworach układu ruchu u dzieci znacznie ograniczy pacjentom dostęp do specjalistycznego leczenia w tym zakresie, a także spowoduje niewykorzystanie możliwości i potencjału już istniejących wysokospecjalistycznych i przygotowanych do tego zadania szpitali – twierdzą w wydanym oświadczeniu przedstawicie NRL.

I jak dodają, jednocześnie zmiany te mogą spowodować zahamowanie rozwoju w dziedzinie pediatrycznej ortopedii onkologicznej, a także przyczynić się do niewykorzystania innych niż endoprotezy metod rekonstrukcyjnych, np. biologicznych, których stosowanie musi iść w parze z możliwością stosowania endoprotez onkologicznych.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.