Patryk Rydzyk

Trudna praktyka wazoprotekcji układu naczyniowego ►

Udostępnij:
Prof. Filip M. Szymański przedstawia „Dekalog postępowania w holistycznym podejściu do pacjenta ze schorzeniami naczyń obwodowych”.
– Mam nadzieję, że po wyjściu z tego wykładu słuchacze postarają się, aby ich pacjenci byli bardziej „dobadani” i bardziej „doleczeni” – mówi prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Filip M. Szymański z Katedry Chorób Cywilizacyjnych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Co to znaczy? Otóż brakuje pacjentom regularnej kontroli lipidowej, sprawdzenia, czy ich wyniki osiągają docelowe wartości. Wielu chorych nie otrzymuje także plejotropowych terapii, stosowanych w cukrzycy flozyn czy leków podwójnych, potrójnych – w nadciśnieniu tętniczym. Postęp dokonał się również w terapii patologii żylnej i tętniczej.

W dalszej części wykładu ekspert odpowiada na pytanie, u jakiego pacjenta należy szukać wspólnej patologii żył i tętnic. Odpowiedź brzmi: u pacjenta metabolicznego – z nadciśnieniem, z dyslipidemią, z cukrzycą, z przewlekłą chorobą nerek (tu również postęp przyniosły leki plejotropowe).

Jak zmniejszyć zagrożenie, jak ograniczyć ryzyko powikłań?

Prof. Szymański przypomina o holistycznym podejściu do pacjenta i roli lekarza rodzinnego.

Zapraszamy do obejrzenia całego wykładu.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.