Przeszczep mikrobiomu w kale u dzieci nie pomaga w walce z otyłością

Udostępnij:
Naukowcy z JAMA Network Open donoszą, że według randomizowanego badania wykonanego po przeszczepie mikrobiomu kałowego (FMT) przy użyciu doustnych kapsułek u nastolatków z otyłością zaobserwowano zróżnicowany zestaw wyników.
W badaniu wzięło udział 87 dzieci z Nowej Zelandii. U dzieci, które przeszły jeden cykl doustnego FMT w formie kapsułki nie zaobserwowano znaczącej korzyści w zakresie wskaźnika masy ciała (BMI), odchylenia standardowego po 6 tygodniach (skorygowana średnia różnica [aMD] -0,026, 95% CI-0,074 do 0,022).

Transfer kału przyniósł inne korzyści, w tym znaczne zmniejszenie stosunku androida do ginekomastii tłuszczu w kilku punktach czasowych w porównaniu z placebo:

- po 6 tygodniach: aMD - 0,021 (95% CI - 0,041 do -0,001)
- po 12 tygodniach: aMD - 0,023 (95% CI - 0,043 do -0,003)
- po 26 tygodniach: aMD - 0,029 (95% CI - 0,049 do -0,008)

Analiza eksploracyjna post-hoc wykazała również, że dzieci z otyłością, które na początku badania spełniały kryteria zespołu metabolicznego były bardziej narażone na ustąpienie zespołu metabolicznego po 26 tygodniach z FMT w porównaniu z grupą placebo (skorygowany iloraz szans 0,06, 95% CI 0,01 -0,45; P = 0,007). W sumie tylko czterech z 18 uczestników z zespołem metabolicznym na początku badania nadal miało ten stan po przeniesieniu kału. Z kolei 10 z 13 przypadków zespołu metabolicznego pozostało w grupie placebo.

Po badaniu nie zaobserwowano znaczących korzyści w zakresie wrażliwości na insulinę, czynności wątroby, profilu lipidowego, markerów stanu zapalnego, ciśnienia krwi, całkowitej zawartości tłuszczu w organizmie, zdrowia jelit ani jakości życia związanego ze zdrowiem.

Transfer był bezpieczny, żaden uczestnik nie doświadczył żadnych poważniejszych dolegliwości. Najczęściej zgłaszanymi drobnymi zdarzeniami niepożądanymi były luźne stolce, zmiany w częstotliwości wypróżnień i ból brzucha.

Badanie z podwójnie ślepą próbą obejmowało 42 nastolatków po okresie dojrzewania, które przeszły FMT w porównaniu z 45 młodymi osobami, które otrzymały placebo. Uczestnicy byli w wieku od 14 do 18 lat i wyjściowo mieli BMI 30 lub większe.

Mikrobiom kału pochodził od ośmiu zdrowych, szczupłych dawców - czterech mężczyzn i czterech kobiet - z mikrobiomem podwójnie otoczonym kapsułkami hydroksypropylometylocelulozy o opóźnionym uwalnianiu (Capsugel).

Dzień przed transferem uczestnicy wypłukali jelito za pomocą doustnego 70-gramowego roztworu do płukania jelit, a następnie dokonali nocnego postu. Każdy uczestnik otrzymał siedem kapsułek od każdego z dawców tej samej płci, łącznie 28 kapsułek w ciągu 2 dni (łącznie około 22 gramów mokrej masy kału).

W ciągu pierwszych 6 tygodni po przeniesieniu kału młodzież, która wzięła udział w badaniu, zauważyła znaczący spadek BMI, ale ta poprawa w porównaniu z placebo zniknęła po 6 tygodniach (wskaźnik odchylenia standardowego BMI aMD 0,91, 95% CI 0,34-1,49, P <0,001 ). Zauważono również znaczną - 34% poprawę w ocenie oporności na insulinę w modelu homeostatycznym (HOMA-IR), 29% redukcję insuliny na czczo i 7% zmniejszenie stężenia glukozy na czczo w ciągu pierwszych 6 tygodniach po zabiegu.

Według naukowców powyższe wyniki wymagają potwierdzenia w innych badaniach skupiających się szczególnie na uczestnikach z zespołem metabolicznym. Stwierdzono, że FMT może być w przyszłości wykonalną metodą leczenia otyłości i / lub chorób metabolicznych, ale prawdopodobnie ukierunkowana terapia drobnoustrojowa z użyciem określonej, hodowanej mieszanki drobnoustrojów byłaby bezpieczniejsza i bardziej akceptowalna przez społeczeństwo. Uznano również, że przyszłe badania powinny skupić się na identyfikacji organizmów i mechanizmów, które są odpowiedzialne za pośrednictwo w obserwowanych korzyściach w przypadku zmiany diety.
 

Komitet naukowy portalu

 • Wojciech Marlicz
  Dr hab. n. med.
  Wojciech Marlicz
 • Grażyna Rydzewska
  Prof. dr n med.
  Grażyna Rydzewska
 • Barbara Skrzydło–Radomańska
  Prof. dr n med.
  Barbara Skrzydło–Radomańska
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.