Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Aktualne zagrożenie zakażeniem Borrelia burgdorferi

Źródło: AK/LEKARZ POZ
Autor: Alicja Kostecka |Data: 19.09.2018
 
 
Tagi: borelioza
Złożoność obrazu klinicznego boreliozy i ograniczone możliwości wiarygodnego rozpoznania w testach laboratoryjnych znacznie utrudniają podejmowanie skutecznego leczenia.Według prognoz koszt leczenia chorych na ostrą i przewlekłą boreliozę w 2018 r. w USA będzie wynosił 4,8–9,6 mld USD, a w Europie 10,1–20,1 mld EUR. Na zwiększenie kosztów leczenia istotny wpływ ma podawanie dożylne antybiotyków, które przynosi efekt u mniej niż 25% chorych.
Przewiduje się, że w 2018 r. w USA ponad 1 mln, a w Europie 2,4 mln ludzi zostanie zainfekowanych przez borrelię. W prognozach dłuższych wskazuje się, że do 2050 r. w USA 55,7 mln, a w Europie 134,9 mln ludzi będzie zakażonych borrelią, przy czym w większości będą to przypadki przewlekłe.

W Polsce większość zachorowań na boreliozę przypada na okres od maja do listopada, a ponad 80% przypadków stwierdza się w czerwcu i lipcu, w okresie żerowania nimf kleszczy. Za rejon endemiczny uznano północną część kraju, a szczególnie województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie oraz zachodniopomroskie. Ostatnio stwierdzano zachorowania także w województwach śląskim i małopolskim. W 2017 r. największą liczbę rozpoznań boreliozy odnotowano w województwach małopolskim, śląskim, mazowieckim, lubelskim, podlaskim, pomorskim oraz warmińsko-mazurskim.

Sklasyfikowano ponad 38 gatunków Borrelia sp., przy czym 14 z nich jest odpowiedzialnych za wywoływanie zmian chorobowych. Więcej: www.termedia.pl/Aktualne-zagrozenie-zakazeniem-Borrelia-burgdorferi-,98,33469,1,0.html
 
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe