Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Alergia na materiały używane w pompach insulinowych może być częsta

Źródło: da Silva CA, Bregnhøj A, Mowitz M, et al. Contact dermatitis in children caused by diabetes devices. Contact Dermatitis 2022. doi: 10.1111/cod.14166.
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 02.08.2022
 
 
Urządzenia, które pomagają dzieciom kontrolować cukrzycę i ułatwiają im życie, mogą również powodować kontaktowe zapalenie skóry. Według autorów badania przed zamontowaniem pompy insulinowej należy wykonać alergiczne testy płatkowe.
Zespół naukowców z Danii i Norwegii zajął się problemem alergii na materiały stosowane w urządzeniach elektronicznych używanych przez chorych na cukrzycę. Co zaskakujące, alergie te okazały się dosyć częste.

„Wysoki odsetek pacjentów wykazywał pozytywne reakcje na klej izobornylowo-akrylanowy (IBOA) i/lub urządzenia medyczne (pompy insulinowe lub urządzenia do pomiaru glukozy). Jedna trzecia pacjentów wykazała pozytywne reakcje na nadtlenek benzoilu (BP) stosowany w klejach. Nie można wykluczyć obecności dodatkowych niezidentyfikowanych alergenów. Ogólnie rzecz biorąc, nasze doświadczenie po raz kolejny podkreśla znaczenie posiadania dostępu do pełnego opisu składu chemicznego urządzeń wspomagających terapię przeciwcukrzycową i powiązanych urządzeń medycznych w celu skutecznego sprawowania opieki nad pacjentami (w tym dziećmi), którzy doświadczają spowodowanych przez nie niepożądanych reakcji skórnych” – napisali autorzy badania opublikowanego w „Contact Dermatitis”.

Naukowcy przeprowadzili retrospektywne badanie 15 skierowanych do nich pacjentów w wieku poniżej 18 lat z cukrzycą typu 1. Dzieci przeszły testy płatkowe w uniwersyteckiej klinice dermatologicznej w latach 2018–2020 w ramach badania reakcji skórnych związanych z urządzeniami wspomagającymi leczenie cukrzycy.

Jak się okazało, spośród 15 pacjentów 7 wykazało pozytywne reakcje w teście płatkowym na IBOA, a 5 na BP. U 10 dzieci stwierdzono pozytywne reakcje w testach płatkowych na materiały z czujników glukozy i pomp insulinowych. U 3 z nich wystąpiły pozytywne reakcje na ściereczki do usuwania kleju, 5 zareagowało na plastry lub kremy zawierające lidokainę i prylokainę.

Główna autorka badania dr Catarina Alves da Silva z Oddziału Dermatologii i Wenerologii Aarhus University Hospital w Danii stwierdziła, że wykonanie płatkowych testów alergicznych przed zamontowaniem urządzenia ułatwiającego życie małym pacjentom z cukrzycą powinno być obowiązkowe.

Opracował Marek Meissner
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.