Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Antybiotyki wywołują dysbiozę skóry i przyczyniają się do rozwoju trądziku

Udostępnij:
Trądzik pospolity jest przewlekłą chorobą zapalną skóry o złożonej patogenezie. Tradycyjnie uważa się, że jego głównymi czynnikami patofizjologicznymi są zmieniona produkcja sebum, stan zapalny, nadmierne rogowacenie i kolonizacja komensalną Cutibacterium Acnes.
Międzynarodowy zespół naukowy pracujący pod kierownictwem prof. Stephane Corveca z Centre Hospitalier Universite de Nantes zauważył, że rola Cutibacterium Acnes jest niejasna, ponieważ praktycznie wszyscy dorośli mają ją na skórze, ale nie u każdego rozwija się trądzik. Z wcześniejszych badań wiadomo, że bakteria ta odgrywa ważną rolę w patogenezie trądziku, jednak badacze zauważyli, że powodują go raczej brak równowagi pomiędzy poszczególnymi filotypami C. Acnes i zmiany w mikrobiomie skóry.

Drugą bakterią, o której patologicznym działaniu świadczy coraz więcej wyników badań, jest Staphylococcus epidermidis. C. Acnes i S. epidermidis wspólnie utrzymują i regulują homeostazę mikroflory skóry.

Badacze zauważyli, że antybiotyki, które od dawna są podstawą terapii trądziku, powodują dysbiozę skóry. Jak wynika z ustaleń badawczych, potwierdza to „wieloletni nakaz oszczędnego, jeśli to możliwe, stosowania antybiotyków”. Autorzy publikacji konkludują, że konieczna jest zmiana strategii leczenia trądziku. Wiele mogą tutaj pomóc produkty dermokosmetyczne, które wspierają funkcję bariery naskórkowej i mają pozytywny wpływ na mikrobiom skóry.

Opracowanie: Marek Meissner
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.