Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Aplikacja Sunface - skuteczne narzędzie do edukacji w zakresie profilaktyki raka skóry?

Źródło: JAMA Dermatology
Opracowanie: lek. med. Mikołaj Kamiński
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 01.06.2020
 
 
Badanie sugeruje, że zastosowanie aplikacji pokazujących starzenie się twarzy może wzmocnić działania mające zachęcić młode osoby do stosowania profilaktyki nowotworów skóry.
Na łamach JAMA Dermatology ukazała się interesująca praca dotycząca wykorzystania darmowej aplikacji mobilnej pokazującej starzenie się twarzy (Sunface) do przekonania brazylijskiej młodzieży o potrzebie ochrony skóry przed nadmierną ekspozycją na słońce.

W badaniu zrandomizowano 52 klasy z 8 szkół średnich z miasta Itauna w Brazylii. Grupą interwencyjną były klasy w których studenci medycyny wykonywali młodzieży zdjęcia telefonem i za pomocą aplikacji Sunface pokazywali całej klasie jak zmieni się ich twarz pod wpływem nadmiernej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Dodatkowo informowano uczniów na temat ogólnych zasad profilaktyki nowotworów skóry.

W badaniu wzięło udział ponad 1500 uczniów, w wieku 15,9 +/- 1,3 lat. W grupie interwencyjnej po sześciu miesiącach, codzienne stosowanie kremów do opalania wzrosło z 15% do 22,9% (p<0,001). Podobnie, odsetek uczniów którzy wykorzystywali co najmniej jedno samobadanie skóry w ciągu 6 miesięcy wzrósł z 25,1% do 49,4% (p<0,001). Nie zaobserwowano istotnych zmian w grupie kontrolnej. Co ważne, interwencja za pomocą aplikacji była prawie czterokrotnie bardziej efektywna w przypadku młodzieży żeńskiej w porównaniu z młodzieżą męską.
 
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe