SPECJALIZACJE DERMATOLOGIA
 
Partner kategorii
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Apremilast zaaprobowany do leczenia łuszczycy plackowatej
 
Kategorie: Łuszczyca
Działy: Doniesienia naukowe
Amerykańska Agencja Żywności i Leków zaaprobowała apremilast do leczenia pacjentów z łuszczycą. Wcześniej lek został także zatwierdzony do leczenia łuszczycowego zapalenia stawów.
Amerykańska Agencja Żywności i Leków (Food and Drug Administration) zaaprobowała preparat apremilast (Otezla, Celegene) do leczenia pacjentów z umiarkowanie i mocno nasiloną łuszczycą plackowatą, którzy są kandydatami do terapii systemowej lub fototerapii. Wcześniej, w marcu tego roku, apremilast zatwierdzono do stosowania u dorosłych z aktywnym łuszczycowym zapaleniem stawów. Apremilast jest selektywnym inhibitorem fosfodiesterazy 4.
Pozytywna opinia FDA jest związana z wynikami dwóch wielośrodkowych prób klinicznych - ESTEEM 1 oraz 2. Wykazały one, że pacjenci leczeni apremilastem doświadczali znaczącej klinicznej poprawy zmian skórnych już w 16. tygodniu badań. Najczęstszymi obserwowanymi zdarzeniami niepożądanymi były biegunki, mdłości, infekcje górnych dróg oddechowych oraz bóle głowy. Producent zwraca również uwagę, że przed rozpoczęciem terapii, osoby z depresją w wywiadzie lub z wcześniejszymi myślami samobójczymi powinny poinformować o tym lekarza. Lek nie był testowany na kobietach w ciąży ani matkach karmiących.
 
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe