DERMATOLOGIA
Rak skóry
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Bavencio (avelumab) – lek na raka z komórek Merkla

Udostępnij:
FDA zaaprobowała Bavencio, lek na raka z komórek Merkla – rzadkiego i agresywnego nowotworu skóry, który daje przerzuty do innych narządów.
Lek może być stosowany u osób powyżej 12 roku życia. Jest to pierwszy lek stosowany w leczeniu tego nowotworu stosowany w USA. U 30 % pacjentów dochodzi do przerzutów, większość z nich poddawanych jest operacjom usuwania tkanek, ale choroba i tak powraca. Bavencio aktywizuje układ odpornościowy chorego do walki z komórkami nowotworowymi działając jako inhibitory PD-1/PD-L-1 . Lek był testowany w klinicznych badaniach wśród 88 pacjentów z rakiem Markla, u których doszło do przerzutów. Po jego włączeniu leku u ponad 1/3 pacjentów wystąpiło zmniejszenie się guzów.

Rak z komórek Merkla (MCC) to rzadki neuroendokrynny nowotwór skóry o agresywnym przebiegu, najczęściej zlokalizowany w skórze szczególnie narażonej na promieniowanie słoneczne – na głowie i szyi. Obserwuje się szybki wzrost zachorowalności na ten nowotwór, a jego patogeneza jest nadal nieznana. W stanach Zjednoczonych diagnozuje się rocznie ok. 1600 pacjentów z tym nowotworem.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.