Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Białe wino a czerniak

Źródło: KG/portal.abczdrowie.pl
Autor: Kamila Gębska |Data: 05.12.2016
 
 
Kategorie: Czerniak
Działy: Varia Aktualności
Naukowcy dowodzą, że spożycie alkoholu wiąże się z częstszym występowaniem czerniaka inwazyjnego wśród mężczyzn i kobiet. Białe wino wykazało najbardziej znaczący związek, zaś zwiększone ryzyko było większe w tych częściach ciała, które są w mniejszym stopniu eksponowane na światło słoneczne.
Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie “American Association for Cancer Research”. Autorem badania jest Eunyoung Cho, profesor dermatologii i epidemiologii na Uniwersytecie w Providence w USA.

Około 3,6 procent przypadków raka na całym świecie jest powodowane przez alkohol. Wcześniejsze badania sugerowały, że alkohol może powodować powstawanie nowotworów, ponieważ etanol metabolizuje do aldehydu octowego, który uszkadza DNA i uniemożliwia jego naprawę. Badacze starali się ustalić, czy spożywanie alkoholu powoduje zwiększone ryzyko czerniaka. Wykorzystali dane z trzech badań, w których uczestnicy byli obserwowani przez około 18 lat. Przy użyciu kwestionariuszy stwierdzono częstotliwość spożycia alkoholu przez uczestników badania. Standardowa napoju została określona jako 12,8 g alkoholu. Według wyników badań ogólne spożycie alkoholu wiązało się z 14-procentowym większym ryzykiem czerniaka. Codziennie wypijana lampka białego wina zwiększała ryzyko o 13 procent. Inne rodzaje alkoholu, jak piwo, czerwone wino czy likier nie wpływały znacząco na ryzyko czerniaka.

Okazało się, że związek między alkoholem i czerniakiem był najsilniejszy wobec części ciała, które zwykle są mniej eksponowane na światło słoneczne. Zdaniem Cho ci, którzy spożywają alkohol w ilości 20 gramów lub więcej na dzień częściej chorują na czerniaka głowy, szyi lub kończyn, a prawdopodobieństwo wystąpienia czerniaka tułowia było o 73 procent wyższe. Zaskakującym było to, że białe wino było jedynym napojem niezależnie związanym ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia czerniaka. Powód wystąpienia tego związku był nieznany. Jednak badania wykazały, że niektóre wina mają nieco wyższy poziom aldehydu octowego niż piwo lub inne napoje alkoholowe. Chociaż białe i czerwone wino mogą zawierać podobne ilości istniejącego aldehydu octowego, antyoksydanty w czerwonym winie mogą zrównoważyć ryzyko czerniaka.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.