Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Certolizumab skuteczny w przewlekłej łuszczycy

Źródło: www.jaad.org/article/S0190-9622(18)30526-7/fulltext
Autor: Alicja Kostecka |Data: 11.09.2019
 
 
Badania wykazały, że certolizumab jest skutecznym leczeniem z wyboru w terapii biologicznej osób z przewlekłą, lekooporną łuszczycą.
Certolizumab jest humanizowanym fragmentem Fab przeciwciała monoklonalnego, skierowanego przeciwko TNF-α. Jest to lek otrzymywany drogą hodowli bakteryjnej oraz pegylacji, która wydłuża okres jego półtrwania. Badanie kliniczne 3-ciej fazy z użyciem certolizumabu dostarczyło interesujących informacji na temat zastosowania w leczeniu łuszczycy. Dzięki wieloośrodkowej współpracy pod kierownictwem Lebwohl et al. udało się zanalizować bezpieczeństwo stosowania oraz aktywność certolizumabu w terapii pacjentów z przewlekłą łuszczycą.

W badaniu CIMPACT wzięło udział 540 pacjentów, którzy zostali podzieleni na 4 grupy ( certolizumab 400mg, certolizumab 200mg, placebo oraz chorzy przyjmujący etanercept. Po 16- tu tygodniach dokonano re- randomizacji ( placebo vs certolizumab 400mg) na następne 32 tygodnie.

Pierwotnym punktem końcowym w analizie była co najmniej 75%- owa odpowiedź na leczenie w porównaniu z etanerceptem oraz placebo, mierzone skalą PASI ( psoriasis area and severity index, wskaźnik zajętego obszaru oraz ciężkości objawów) w 12- tym tygodniu, jako wtórny punkt końcowy oceniano wynik leczenia oceniany różnymi kryteriami w tygodniach 12, 16, 48.

Względem wszystkich punktów końcowych certolizumab okazał się skuteczniejszy, niż placebo, zwłaszcza przy dawce 400mg. Ponadto wyższa dawka okazała się skuteczniejsza od dawki 200 mg i równie skuteczna, co etanercept. Nie zaobserwowano nowych działań niepożądanych dla leków anty- TNF.
certolizumab okazuje się być zatem dobrym leczeniem z wyboru w terapii biologicznej osób z przewlekłą, lekooporną łuszczycą. Wyższe dawki leku są w tym przypadku skuteczniejsze, nie odbiegając w wynikach leczenia zastosowaniu etanerceptu.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe