SPECJALIZACJE DERMATOLOGIA
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Chirurgiczna interwencja przedłuża życie pacjentów z czerniakiem
 
Kategorie: Czerniak
Działy: Aktualności
Pacjenci z czerniakiem, u których doszło do przerzutów w jamie brzusznej, i którzy leczeni byli farmakologicznie i operacyjnie, żyją dwa razy dłużej niż pacjenci leczeni jedynie lekami, wynika z badań opublikowanych w JAMA Surgery .
Badacze przeanalizowali dokumentację medyczną 1,623 pacjentów poddanych terapii ogólnoustrojowej czerniaka, u których doszło do przerzutów w jamie brzusznej. U 392 z nich przeprowadzono operację chirurgiczną w celu usunięcia komórek rakowych. U 697 pacjentów czerniak rozprzestrzeniła się do wątroby, u 336 pacjentów do przewodu pokarmowego i u 138 pacjentów do nadnerczy. U 109 pacjentów przerzuty objęły śledzionę, a u 38 trzustkę, u pozostałych 305 pacjentów doszło do przerzutów do innych organów.

Naukowcy odkryli, że pacjenci, u których przeprowadzono operację, średni czas przeżycia wynosił 18 miesięcy, prawie 2,5 razy dłużej niż u tych, u których nie przeprowadzono operacji chirurgicznej. Dysponując tymi danymi, można podejmować bardziej trafne decyzje w leczeniu chorych z czerniakiem.
 
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe