SPECJALIZACJE DERMATOLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Cyklosporyna może być skuteczna w świerzbiączce guzkowatej
Źródło: JAAD/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 05.03.2018
 
 
Kategorie: Inne
Działy: Doniesienia naukowe Aktualności
Świerzbiączka guzkowa jest przewlekłą chorobą skóry charakteryzującą się guzkami swędzącymi i zmianami skórnymi oraz świądem. Etiologia choroby pozostaje nieuchwytna, podobnie jak przyczyna swędzenia.
Schorzenie jest często oporne na miejscowe kortykosteroidy i inhibitory kalcyneuryny, a wielu pacjentów wymaga leczenia systemowego. Istnieje niewiele badan na temat skuteczności leczenia tej choroby. W 1995 naukowcy zaobserwowali, że w świerzbiączka guzkowata może reagować na cyklosporynę. Leczenie cyklosporyną wiązało się z działaniami niepożądanymi, w tym zwiększeniem stężenia kreatyniny, nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami żołądka, bólami mięśni, obrzękiem naczyniowym i neuropatią.

W Journal of the American Academy of Dermatology opublikowano badania dwóch lekarzy prowadzone w latach 2005-2015, którzy stosowali cyklosporyne w leczeniu świerzbiączki guzkowatej. Znaczącą odpowiedź na leczenie cyklosporyna uzyskano u 13 pacjentów, u 7 osób wystąpiły w/w działania niepożądane. U 6 pacjentów kontynuujących leczenie, po odstawieniu cyklosporyny nie nastąpił nawrót świerzbiączki guzkowatej. Średni czas pozytywnej odpowiedzi na leczenie wystąpił po 3 tygodniach, a średnia dawka cyklosporyny wynosiła 3,1 mg/kg.
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe