DERMATOLOGIA
Chirurgia dermatologiczna
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Cyklosporyna skuteczna w leczenie po transplantacji naskórka w bielactwie

Źródło: DS/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 06.06.2017
 
 
Cyklosporyna stosowana w leczeniu pooperacyjnym autotransplantacji naskórka w bielactwie przyczynia się do szybszej repigmentacji naskórka wynika z badań opublikowanych w Chirurgii dermatologicznej.
Naukowcy przebadali 50 pacjentów (średni wiek 29,92 lat w tym 32 kobiety), którzy zostali poddani autotransplantacji naskórka w bielactwie w dwóch ośrodkach dermatologicznych w Indiach. Pacjentów losowo podzielono na dwie grupy, każda po 25 pacjentów. Grupa pierwsza nie otrzymał żadnego leczenia pooperacyjnego, a grupa druga otrzymywała pooperacyjnie cyklosporynę w dawce 3 mg/kg dziennie przez 3 tygodnie, a następnie 1,5 mg/kg dziennie przez 6 tygodni. Wszyscy pacjenci byli monitorowani w 4, 8, 12 i 24 tygodniu po zabiegu.

W grupie, która nie otrzymała żadnego leczenia pooperacyjnego, 28% pacjentów osiągnęło większą niż 75% repigmentację; 16% pacjentów uzyskuje 50% do 75% repigmentacji; 52% pacjentów uzyskuje 25% do 50% repigmentacji; a 4% pacjentów mniej niż 25% repigmentacji.

W grupie, która otrzymała pooperacyjnie cyklosporynę, 100% pacjentów osiągnęło większą niż 75% repigmentację (mediana, 90,7%) po 24 tygodniach od zabiegu.

Badanie to wskazuje, że cyklosporyna jest przydatna w uzyskiwaniu jednorodnej barwy naskórka w bielactwie przyczyniając się do doskonałego połączenia z otaczającą skórą.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe