DERMATOLOGIA
Atopowe zapalenie skóry
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Cynk i atopowe zapalenie skóry

Źródło: MK/https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jdv.15524
Autor: Alicja Kostecka |Data: 05.04.2019
 
 
Sugeruje się, że niedobór cynku może wiązać się z atopowym zapaleniem skóry (AZS). Cynk jest składnikiem enzymów odpowiedzialnych za przebudowę naskórka oraz jest niezbędny do ekspresji filagryny, która tworzy barierę skórną. Ponadto obserwuje się, że miejscowa aplikacja cynku wiąże z modulacją stanu zapalnego w skórze oraz działaniem przeciwbakteryjnym.
Na łamach Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology opublikowano przegląd systematyczny oraz metaanalizę oceniająca związek stężenia cynku we krwi z AZS oraz wpływ suplementacji cynku na ciężkość AZS. Naukowcy na podstawie 14 badań obserwacyjnych odnotowali istotnie niższe stężenie cynku w surowicy krwi, erytrocytach oraz włosach u pacjentów cierpiących na AZS w porównaniu ze zdrowymi osobami. Jak dotąd opublikowano jedynie dwa badania randomizowane o niskiej jakości oceniającej wpływ suplementacji na przebieg AZS. W jednym z nich stwierdzono poprawę objawów AZS, jednak zsumowane efekty nie były istotne statystycznie.

Pacjenci z AZS cechują się niższymi zasobami cynku w porównaniu z osobami zdrowymi, jednak ze względu na brak wiarygodnych danych, suplementacja cynku w tej grupie chorych nie powinna być zalecana.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe