Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Czego powinni unikać dermatolodzy? Wskazówki The American Academy of Dermatologists (AAD).

Źródło: ak, mg, http://www.aad.org/
Autor: Andrzej Kordas |Data: 22.12.2013
 
 
Zalecenia amerykańskich naukowców obejmują leczenie grzybicy, czerniaka, raka skóry a także atopowego zapalenia skóry. Celem badaczy jest zoptymalizowanie leczenia pacjentów dermatologicznych.
The American Academy of Dermatologist opublikowało listę testów i zabiegów, których wykonywanie może okazać się niepotrzebne. Czego powinni unikać dermatolodzy według amerykańskich ekspertów?

1. Nie przepisuj doustnych leków przeciwgrzybiczych w przypadku podejrzeniu grzybicy paznokci. Okazuje się, że aż u około połowy pacjentów w rzeczywistości nie ma infekcji grzybiczej. Tym samym doustne środki grzybicze zamiast pomóc chorym, mogą wywołać niepotrzebne skutki uboczne. Warto więc pamiętać, by potwierdzić diagnozę przed zastosowaniem leków.

2. Nie wykonuj biopsji węzła wartowniczego ani innych testów diagnostycznych do oceny wczesnego czerniaka - zabiegi te nie polepszają przeżycia. Pacjenci z wczesnym czerniakiem (in situ, T1a, T1b < 0,5mm) mają wysoki odsetek przeżyć i niskie ryzyko rozsiewu.

3. W przypadku raka skóry (innego niż czerniak), mniejszego niż 1 cm, zlokalizowanego na tułowiu lub kończynach, mikrochirurgiczna operacja Mohsa nie jest wskazana. U pacjentów z takim rozpoznaniem zyski z operacji Mohsa są mniejsze niż potencjalne zagrożenia.

4. Nie używaj doustnych antybiotyków w leczeniu atopowego zapalenia skóry, jeśli nie ma klinicznych dowodów na infekcję. Rutynowe stosowanie antybiotyków w celu redukcji liczby bakterii na skórze pacjentów nie zmniejsza objawów ani ciężkości choroby. Warto pamiętać, że nadużywanie antybiotyków prowadzi do rozwoju oporności bakterii.

5. Miejscowe stosowanie antybiotyków na rany chirurgiczne nie jest wskazanym działaniem. Badania wykazują, że rutynowe stosowanie antybiotyków nie zmniejsza częstości infekcji bardziej niż użycie innych preparatów. Antybiotyki są rekomendowane jedynie w przypadku ran z cechami zakażenia. Miejscowo stosowane antybiotyki mogą powodować reakcje alergiczne, które mogą być mylone z zakażeniami Nie ma dowodów, że stosowanie antybiotyków po biopsji zmniejsza ryzyko zakażeń.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.