Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Czy jest związek między łuszczycą, ŁZS i RZS a chorobami autoimmunologicznymi tarczycy ►

Redaktor: Arleta Czarnik |Data: 11.10.2021
 
 
– Rutynowa ocena TSH u pacjentów ze schorzeniami reumatycznymi, zwłaszcza z RZS i zwłaszcza u kobiet, powinna być swego rodzaju standardem – mówi dr hab. n. med. Dorota Sikorska z Katedry i Kliniki Reumatologii, Rehabilitacji i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Ze względu na podobne tło patogenetyczne istnieją powody, aby przypuszczać, że dysfunkcje tarczycy mogą występować częściej u pacjentów z chorobami reumatycznymi niż w populacji ogólnej. Jednym z głównych antygenów dla przeciwciał w autoimmunologicznych chorobach tarczycy jest peroksydaza tarczycowa (TPO), której przypisuje się szczególną rolę w chorobach reumatycznych.

U pacjentów z samą łuszczycą, bez łuszczycowego zapalenia stawów (ŁZS), przeciwciała anty-TPO i zaburzenia funkcji tarczycy występują z podobną częstością jak w populacji ogólnej, ale u chorych na ŁZS przeciwciała anty-PTO występują częściej, a u kobiet z ŁZS częstsze są choroby tarczycy. Wśród chorych na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) przeciwciała stwierdza się częściej, a choroby tarczycy (najczęściej subkliniczna niedoczynność tarczycy) występują nawet u 30% z nich. Zdecydowanie częściej problemy z tarczycą dotyczą pacjentów z zespołem Sjoegrena.

Choroby tarczycy mogą komplikować przebieg zapaleń stawów, nasilać ich objawy, a także maskować je i utrudniać rozpoznanie. W dalszej części wykładu prelegentka omówiła szczegółowo wpływ chorób tarczycy na przebieg zapaleń stawów i skuteczność ich leczenia.
Wykład „Czy jest związek między łuszczycą, łuszczycowym zapaleniem stawów i reumatoidalnym zapaleniem stawów a chorobami autoimmunologicznymi tarczycy” (Dorota Sikorska, Włodzimierz Samborski) został zaprezentowany podczas konferencji Kontrowersje i Postępy w Reumatologii zorganizowanej przez Wydawnictwo Termedia.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.