Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Czy nikotynamid - pochodna witaminy B3 zapobiega czerniakowi?

Źródło: Medscape/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 22.08.2017
 
 
Nadszedł czas, aby przeprowadzić randomizowane badanie kliniczne w celu sprawdzenia, czy nikotynamidu - pochodna witaminy B3 może zapobiegać czerniakowi u osób z wysokim ryzykiem zachorowania.
Naukowcy z Australii wykazują, że nikotynamid zmniejsza częstość występowania raka skóry nonmelanoma (NMSC) u osób z wysokim ryzykiem w próbie fazy trzeciej. - Warto byłoby ustalić, czy byłoby to również przydatne u pacjentów z czerniakiem wysokiego ryzyka - powiedział Gary Halliday, dermatolog z Uniwersytetu w Sydney w Australii.

Wcześniejsze wyniki badań fazy 3 w NMSC pochodzą z badania Australian ONTRAC (Doustne leczenie nikotynamidem w celu zmniejszenia raka skóry), które zostało po raz pierwszy przedstawiony na corocznym spotkaniu American Society of Clinical Oncology (ASCO) w rok 2015, a następnie opublikowane w New England Journal of Medicine. W badaniu ONTRAC wykazano, że nikotynamid zmniejsza ryzyko wystąpienia dalszych nowotworów skóry wśród 386 pacjentów, u których rozpoznano NMSC.
W szczególności u pacjentów, którzy przyjmowali nikotynamid 500 mg, dwa razy na dobę przez rok, wystąpiło o 23% mniej nowych diagnoz NMSC, w porównaniu z pacjentami przyjmującymi placebo ( P = 0,02). Nowe diagnozy raka podstawnokomórkowego zmniejszyły się o 20%, raka płaskonabłonkowego o 30% i rogowacenia o 13%. W trakcie całorocznego badania u pacjentów z grupy placebo uzyskano medianę 2,5 nowych raków skóry, podczas gdy w grupie nikotynamidowej mediana wyniosła 1,77 nowych nowotworów.

Autorzy przytaczają również dowody na to, że nikotynamid może pomóc w zmniejszeniu lub odwróceniu uszkodzenia DNA i immunosupresji spowodowanej promieniowaniem ultrafioletowym. Mówi się o tym, że oba te mechanizmy biologiczne są ważne w indukcji czerniaka.
Obecnie nikodynamid jest bardzo często przepisywany przez dermatologów w Australii, gdzie zachorowania na czerniaka są bardzo częste. Jedna brakuje wystarczających dowodów na to, czy nikotynamid zapobiega wystąpieniu czerniaka.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.