DERMATOLOGIA
Chirurgia dermatologiczna
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Czy werapamil stosowany miejscowo pozwala na zmniejszenie blizn?

Źródło: Aesthetic Plast Surg. 2014 Sep 5. Topical Verapamil as a Scar Modulator. Boggio RF1, Boggio LF, Galvão BL, Machado-Santelli GM.
Autor: Marzena Jaskot |Data: 23.09.2014
 
 
Zgodnie z wynikami pracy przedstawionej na łamach Aesthetic Plastic Surgery, werapamil może być rekomendowany jako doskonały środek pozwalający na uniknięcie powstawania keloidów i blizn hipertroficznych po operacjach plastycznych.
Podczas urazów skóry dochodzi do przerwania ciągłości tkanek a następnie do skomplikowanej sekwencji procesów gojących. Ich zaburzenie może prowadzić do nieprawidłowego bliznowacenia. Dlatego też celem pracy naukowców z University of Sao Paolo było określenie roli werapamilu, jako środka modulującego procesy gojenia się skóry. Efekty jego stosowania oceniało 4 specjalistów - chirurg plastyczny, dermatolog, fizjoterapeuta, biolog oraz jeden obserwator - laik na podstawie zdjęć 120 pacjentów wykonywanych w 3 miesiące po zabiegach abdominoplatyki (60 osób) oraz mammoplastyki (60 osób). Połowa chorych w każdej z grup używała miejscowo werapamilu jako środka modulującego bliznowacenie. Zdjęcia oceniano za pomocą skali Stony Brook Scale. Zgodnie z kryteriami ustalonymi przez autorów pracy, pacjenci którzy stosowali werapamil mieli prezentować lepsze rezultaty niż osoby z pozostałych grup. Blizny występujące u nich były oceniane jako "dobre jakościowo" u 80% pacjentów po mammoplastyce i 75,2% po abdominoplastyce, w porównaniu do odpowiednio 48 i 51,2% osób z pozostałych grup określających ich blizny jako satysfakcjonujące. W przypadku wearapamilu nie zaobserwowano zdarzeń niepożądanych ani w trakcie jego stosowania, ani po zaprzestaniu.
Badanie przedstawione na łamach Aesthetic Plastic Surgery jest pierwszą próbą kliniczną opisującą pozytywne doświadczenia ze stosowania werapamilu jako środka usprawniającego gojenie w okresie pooperacyjnym. Autorzy rekomendują lek w stężeniu 50uM jako preparat chroniący przed rozwojem blizn hipertroficznych i keloidów po operacjach plastycznych.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe