Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Czynniki ryzyka teleangiektazji twarzy

Źródło: JEADV
Opracowanie: lek. med. Mikołaj Kamiński
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 22.05.2020
 
 
Teleangiektazje skórne to jedna z cech starzenia. Małe struktury skórne utworzone przez naczynia są głównie problemem kosmetycznym i często naukowcy nie poświęcają im zbyt wiele uwagi.
Na łamach Journal of European Academy of Dermatology and Venearology ukazały się wyniki badania przeprowadzonego na podstawie danych z Holandii dotyczącego czynników wpływających na rozwój teleangiektazji twarzy.

Do analizy wykorzystano zdjęcia 2842 uczestników Rotterdam study z lat 2010-2013. Do oceny oznaczenia czynników ryzyka wykorzystano model wieloczynnikowej regresji liniowej. Ryzyko rozwoju teleangiektazji zwiększało się wraz z wiekiem (o 1,7% co co roku). Ponadto, zwiększone ryzyko zmian skórnych występowało u kobiet (o 18,3% większe ryzyko w porównaniu z mężczyznami), palaczy papierosów (ryzyko zwiększone o 38,4% w porównaniu z osobami które nigdy nie paliły oraz o 11,6% w porównaniu z osobami które paliły w przeszłości), osób podatnych na oparzenia słoneczne (ryzyko zwiększony o 10,2%) oraz ludzi z jasną, białą skórą (ryzyko o 31,5% większe w porównaniu z osobami o oliwkowym zabarwieniu skóry).

Większość opisywanych czynników ryzyka nie można zmodyfikować z wyjątkiem palenia papierosów, które silnie zwiększało szanse rozwoju teleangiektazji twarzy.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe