Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Demodex folliculorum w dermatologii

Źródło: Przegląd Dermatologiczny
Autor: Alicja Kostecka |Data: 13.01.2020
 
 
Kategorie: Inne
Działy: Doniesienia naukowe Aktualności
Tagi: nużeniec
Nużeniec Demodex spp. – przedstawiciel klasy pajęczaków (Arachida), należący do rzędu roztoczy (Acari) – jest komensalicznym organizmem bytującymi na skórze wielu gatunków ssaków. Na skórze człowieka opisano występowanie dwóch gatunków – nużeńca ludzkiego (Demodex folliculorum) oraz nużeńca krótkiego (Demodex brevis).
Roztocza we wszystkich stadiach rozwoju żywią się złuszczonymi komórkami naskórka oraz wydzieliną gruczołów łojowych. Z tego powodu zasiedlają przede wszystkim okolice łojotokowe skóry twarzy (czoło, nos, broda, policzki), owłosioną skórę głowy oraz przewody słuchowe zewnętrzne, rzadziej okolice genitalne oraz lokalizacje ubogie w gruczoły łojowe i mieszki włosowe, takie jak skóra rąk.

Kolonizacja skóry człowieka Demodex spp. jest bardzo częsta i wynosi w zależności od wieku 20–80%. Obecność zmian skórnych wywołanych przez nużeńce wiąże się ze zwiększeniem liczby osobników na skórze powyżej 5 roztoczy na 1 cm2 skóry. Udział Demodex spp. w patogenezie chorób skóry nie został w pełni poznany. Podkreśla się możliwą rolę D. folliculorum w rozwoju trądziku różowatego, zapalenia okołoustnego, zapalenia brzegów powiek (blepharitis), zapalenia mieszków włosowych i pityriasis folliculorum.

Nie ma jednoznacznych standardów terapeutycznych w objawach skórnych związanych z zakażeniem Demodex spp. Zastosowanie znalazły preparaty z iwermektyną, metronidazolem i permetryną. Doustny preparat iwermektyny był stosowany od dawna w leczeniu demodekozy. Miejscowa iwermektyna w postaci kremu o stężeniu 1% okazała się skuteczna w terapii trądziku różowatego, pityriasis folliculorum oraz blepharitis. Poza efektem przeciwpasożytniczym iwermektyna ma także działanie przeciwzapalne.
Więcej: www.termedia.pl/Znaczenie-Demodex-folliculorum-w-dermatologii,56,38682,1,0.html
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe