Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Dezodoranty do całego ciała?

Udostępnij:

Coraz więcej marek jest zdania, że rośnie zapotrzebowanie na tego typu produkt. Czy dezodorant do całego ciała rzeczywiście jest niezbędny, a przede wszystkim bezpieczny?

Badania firmy Unilevera wykazały, że 15 proc. Amerykanów szukało rozwiązania w postaci dezodorantu do całego ciała.

Jak mówi Pranav Chandan, szef działu dezodorantów w firmie Unilever w USA, badania wskazują, że mniej niż 1 proc. potu wytwarzanego przez nasze ciała pochodzi z pach. – Dlaczego nie stworzyć zatem rozwiązania, które będzie można stosować na inne, wytwarzające pot części ciała? – zauważa.

– Zapytaliśmy prawie 4000 osób o zapach ich ciała i stwierdziliśmy, że ponad 50 proc. badanych jest zaniepokojonych zapachem pachwiny, 20–30 proc. osób niepokoi zapach klatki piersiowej lub podpiersia, a 30–50 proc. osób wskazuje na nieprzyjemny zapach stóp – przekazuje dr Maiysha Jones, główny naukowiec ds. higieny osobistej w Procter & Gamble.

Czy dezodorant do całego ciała jest bezpieczny?

Dr Karan Lal, certyfikowany dermatolog i członek Towarzystwa Dermatologii Dziecięcej z siedzibą w Scottsdale w Arizonie, uważa, że nie jest konieczne używanie dezodorantów „od stóp do głów”.

Natomiast dr Afton Cobb, dermatolog z Advanced Dermatology and Cosmetic Surgery w Jackson w stanie Wyoming nowy trend ocenia bardziej krytycznie i nie zaleca rozpylania dezodorantów na całe ciało. Zaznacza, że jeśli są jakieś obszary poza pachami, na które chce się zastosować dezodorant, należy robić to ostrożnie.

Dermatolog przyznaje, że są ludzie, którzy mogą potrzebować użycia dezodorantu np. do stóp lub pachwin.

Z kolei dermatolog z Washington Square Dermatology w Nowym Jorku dr Samer Jaber zauważa, że nie ma potrzeby używania takich preparatów w miejscach, w których nie ma zapachu, wyjaśniając, że dezodoranty to w zasadzie perfumy, których celem jest niwelowanie nieprzyjemnego zapachu tam, gdzie faktycznie jest on wyczuwalny. 

Wrażliwość na zapach 

Dermatolodzy podkreślają, że należy zdawać sobie sprawę z kilku rzeczy, jeśli chodzi o te produkty. Po pierwsze, dezodoranty są bezpieczne. – Największym problemem związanym z dezodorantami jest to, że jeśli masz wrażliwą skórę, zapach może powodować zaczerwienienie, swędzenie i podrażnienie – mówi dr Jaber.   

Nie chodzi tylko o reakcję skóry na zapachy, ale także o możliwe wystąpienie reakcji neurologicznej, takiej jak silne bóle głowy czy migreny. Doktor podkreśla, że wiele osób wykazuje dużą wrażliwość na zapachy.  – Trzeba być bardzo ostrożnym w używaniu dezodorantów w pobliżu innych osób, gdyż mogą być one potencjalnie wrażliwe na zapachy – tłumaczy specjalista. 

Dermatolodzy twierdzą też, że panuje błędne przekonanie, że nasz pot pachnie. – Ludzki pot w większości nie pachnie, gdy opuszcza ciało. O ile nie jesz pewnych pokarmów lub przypraw, nie wydziela zapachu– wyjaśnia dr Karen Lal. – Kiedy pot wydostaje się z gruczołów, na skórze znajdują się bakterie, które go rozkładają, co powoduje tego rodzaju zapach – tłumaczy. 

 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.