DERMATOLOGIA
Dermatologia estetyczna i kosmetologia
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Dutasteryd czy finasteryd bardziej skuteczny w walce z męskim łysieniem?

Źródło: J Am Acad Dermatol., mg
Autor: Andrzej Kordas |Data: 23.01.2014
 
 
Łysienie androgeniczne stanowi coraz większy problem dla niektórych mężczyzn. W Journal of the American Academy of Dermatology naukowcy wskazują, że dutasteryd może być skutecznym lekiem w walce z łysieniem.
Zespół naukowców z Ameryki Południowej i Japonii badał bezpieczeństwo i skuteczność dutasterydu w różnych dawkach w porównaniu do placebo i finasterydu u łysiejących mężczyzn. Badanie było randomizowane, z grupą kontrolną placebo.

Głównym androgenem, który jest odpowiedzialny za łysienie jest dihydrotesteron. Dlatego też w badaniu poddano próbie dutasteryd - inhibitor izoenzymów 1 i 2 5-alfa reduktazy oraz finasteryd, kótry jest inhibtorem 2 izoenzymy 5-alfa-reduktazy.
W badaniu uczestniczyło 917 mężczyzn w wieku 20-50 lat, z łysieniem androgenicznym. Pacjentów w sposób randomizowany przypisano do grup otrzymujących przez 24 tygodnie dutasteryd (w dawkach 0,02; 0,1; lub 0,5mg/dl), finasteryd (1mg/dl) albo placebo. Po 6 miesiącach dokonano pomiarów grubości i gęstości włosów (średnica 2,54cm oraz 1,13cm) oraz fotograficznej oceny zmian.
Analizy danych wykazały, że gęstość i grubość włosów po 24 tygodniach, była tym większa, im większą dawkę dutasterydu zastosowano. Dutasteryd w dawce 0,5gm/dl znacznie zwiększał gęstość włosów i poprawiał ich wzrost w porównaniu z finasterydem i placebo. Częstość i ciężkość działań niepożądanych były bardzo podobne w obu grupach.

Badanie potwierdziło, że dutasteryd jest skutecznym lekiem w walce z łysieniem androgenicznym.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe