DERMATOLOGIA
Toczeń rumieniowaty
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Gwałtowny początek tocznia rumieniowatego

Źródło: Przegląd Dermatologiczny
Autor: Alicja Kostecka |Data: 19.09.2019
 
 
Toczeń rumieniowaty układowy (systemic lupus erythematosus – SLE) jest chorobą układową o różnorodnych objawach klinicznych i odchyleniach w badaniach laboratoryjnych, która wiąże się z tworzeniem kompleksów immunologicznych w krążeniu i ich odkładaniem się w narządach wewnętrznych oraz w skórze. W większości przypadków dotyczy kobiet. Rozpoznanie najczęściej ustala się w wieku 20–30 lat. Zasadniczą rolę w rozwoju SLE odgrywają procesy autoimmunizacyjne, ale dokładna etiopatogeneza nie jest w pełni poznana.
Uważa się, że jest to choroba o podłożu wieloczynnikowym, rozwijająca się u osób predysponowanych genetycznie pod wpływem czynników środowiskowych i hormonalnych, które wspólnie prowadzą do zaburzenia funkcjonowania układu immunologicznego.

Poniżej opis rzadkiego przypadku choroby o piorunującym przebiegu u 21-letniej kobiety, u której zmiany skórne o charakterze ostrym poprzedziły dysfunkcję wielonarządową, w tym ostre, zagrażające życiu uszkodzenie nerek.

www.termedia.pl/Gwaltowny-poczatek-tocznia-rumieniowatego-ukladowego-z-rzadko-obserwowanymi-zmianami-skornymi,56,37316,1,0.html
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe