Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Iksekizumab w leczeniu łuszczycy narządów płciowych

Źródło: JEADV
Opracowanie: lek. med. Mikołaj Kamiński
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 23.06.2020
 
 
Iksekizumab u znacznej części pacjentów szybko prowadzi do wygojenia nadżerek, szczelin i owrzodzeń na zmianach łuszczycowych znajdujących się w obrębie narządów płciowych.
Szczególnie dotkliwe dla pacjentów z łuszczycą jest zajęcie zmianami narządów płciowych. Gdy powierzchnia zmian łuszczycowych ulega pękaniu może powstawać do bolesnych nadżerek, szczelin lub owrzodzeń, które znacznie pogarszają jakość życia pacjentów z łuszczycą narządów płciowych. Na łamach Journal of European Academy of Dermatology and Venereology ukazała się analiza podgrupy pacjentów z badania rejestracyjnego iksekizumabu IXORA-Q, która cierpiała na łuszczycę narządów płciowych.

W sumie w badaniu IXORA-Q brało udział 149 dorosłych pacjentów z umiarkowaną lub ciężką łuszczycą narządów płciowych. Połowa grupy była leczona podskórnymi iniekcjami iksekizumabu w dawce 80 mg co 2 tygodnie a druga połowa otrzymywała placebo. Spośród całej analizowanej podgrupy u 38% występowały nadżerki, szczeliny skórne lub owrzodzenia na narządach płciowych. Obecność tych zmian była związana z większym nasileniem choroby. Całkowite wyleczenie nadżerek, szczelin i owrzodzeń narządów płciowych zaobserwowano u 62% pacjentów z grupy interwencyjnej oraz u 25% otrzymujących placebo w pierwszym tygodniu. Po 12 tygodniu odsetki wynosiły odpowiednio 83% i 21%.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe