Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Indukcja, zaostrzenie lub wznowa łuszczycy po zastosowaniu hydroksychlorochiny: przegląd serii przypadków.

Źródło: Journal of theAmerican Academy of Dermatology
Opracowanie: lek. med. Mikołaj Kamiński
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 25.05.2020
 
 
Obecnie uwaga lekarzy z całego świata skupia się na hydroksychlorochinie z powodu jej potencjalnych zdolności do zmniejszenia miana wirusa (ang. viral load) w trakcie infekcji COVID-19.
Na łamach Journal of the American Academy of Dermatology ukazał się przegląd systematyczny dotyczący przypadków łuszczycy, która została windukowana lub doszło do pogorszenia przebiegu choroby w następstwie zastosowania hydroksychlorochiny.

Autorzy zidentyfikowali w sumie 15 opisów dotyczących 18 przypadków. Aż 14 przypadków (77,8%) dotyczyło kobiet. U połowy z opisywanych przypadków doszło do indukcji łuszczycy, u pięciu osób doszło do pogorszenia przebiegu choroby, a u czterech do nawrotu zmian łuszczycowych.

Nie wiadomo dokładnie w jakiś sposób hydroksychlorochina wpływa na pogorszenie lub indukcję łuszczycy. Wyniki badań in vitro wskazują, że hydroksychlorochina może stymulować proces proliferacji keratynocytów oraz zaburzać proces tworzenia naskórka. Ponadto hydroksychlorochina działa na metabolizm cholesterolu co może mieć wpływ na formowanie się warstwy rogowej. Proporcja kobiet w grupie w której hydroksychlorochina wywołała łuszczyca lub pogorszyła przebieg choroby może sugerować, że kobiety mają szczególną podatność na to rzadkie działania niepożądane leku. Być może dane uzyskane od pacjentów u których stosowano hydroksychlorochinę z powodu COVID-19 pozwolą na lepszą charakterystykę tego działania niepożądanego.
 
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe