DERMATOLOGIA
Dermatologia dziecięca
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Iwermektyna w terapii świerzbu u niemowląt i małych dzieci

Źródło: Bécourt, C., Marguet, C., Balguerie, X. and Joly, P. (2013), Treatment of scabies with oral ivermectin in 15 infants: a retrospective study on tolerance and efficacy. British Journal of Dermatology, 169: 931–933. doi: 10.1111/bjd.12454; WB
Autor: Marzena Jaskot |Data: 24.10.2013
 
 
Tagi: iwermektyna
Częstość występowania świerzbu w Europie stale rośnie a schorzenie to dotyczy często małych dzieci i niemowląt. W miejscowym leczeniu świerzbu u dorosłych stosuje się wiele preparatów, które w przypadku dzieci często są źle tolerowane. Iwermektyna nie posiada rejestracji w przypadku dzieci o wadze poniżej 15 kg i stosowana jest u nich na zasadzie “off-label”. Autorzy cytowanej pracy podjęli się oceny skuteczności i bezpieczeństwa doustnej iwermektyny u niemowląt i małych dzieci z opornym na leczenie miejscowe świerzbem.
Badaniem retrospektywnym objęto pacjentów oddziału dermatologii dziecięcej Rouen University Hospital w okresie od stycznia 2009 do października 2012. Do analizy wybrano dzieci ze świerzbem, które spełniły określone kryteria włączenia do badania (m.in. – waga < 15 kg i wiek < 24 miesięcy). Spośród 219 dzieci – 15 otrzymało doustną iwermektynę i było monitorowanych przez co najmniej 3 miesiące. Wszyscy ci pacjenci otrzymali 2 dawki iwermektyny – 200 μg/kg na początku leczenia i po 14 dniach. Spośród 14 pacjentów, z którymi udało się skontaktować po miesiącu leczenia, 12 zostało wyleczonych. Pozostałych 2 pacjentów zostało wyleczonych po dodatkowym zastosowaniu benzoesanu benzylu lub dodatkowej dawce iwermektyny. Ogólnie po 3 miesiącach pierwszej dawki iwermektyny 13 z 14 pacjentów zostało wyleczonych, zaś tylko jeden pacjent nadal miał aktywne zmiany chorobowe. Z badania tego wynika, że iwermektyna jest ogólnie dobrze tolerowana u małych dzieci. 80% skuteczność w przypadkach wcześniejszych niepowodzeń terapeutycznych po co najmniej dwóch lekach miejscowych to wystarczająca przesłanka do tego, by rozważyć zastosowanie iwermektyny do leczenia niemowląt i małych dzieci z opornym i nawrotowym świerzbem.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.