DERMATOLOGIA
Atopowe zapalenie skóry
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Jakie preparaty można polecić do leczenia miejscowego atopowego zapalenia skóry?

Udostępnij:
Dane dotyczące metod miejscowego leczenia atopowego zapalenia skóry wskazują w dużej mierze na skuteczność kortykosteroidów i inhibitorów kalcyneuryny. W przypadku innych metod, brakuje silnych dowodów pozwalających na rekomendacje określonych preparatów.
Magazyn Current Opinion in Allergy and Clinical Immunology prezentuje przeglądowy artykuł dotyczący dowodów na skuteczność miejscowych terapii w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Co udało się ustalić autorom pracy?
Celem ich pracy było określenie skuteczności różnych modeli terapii miejscowej w alergicznych chorobach skóry, aby pomóc klinicystą podejmować optymalne decyzje co do leczenia pacjentów. Okazuje się jednak, że chociaż istnieje wiele dowodów na skuteczność różnych modeli miejscowej terapii przeciwzapalnej, brakuje argumentów pozwalających na rekomendowanie konkretnych preparatów. Autorzy pracy wyszukali 24 publikacje (randomizowane próby kontrolne i artykuły przeglądowe) znajdujące się w bazie PubMed i zajmujące się leczeniem atopowego oraz alergicznego zapalenia skóry. Badania dotyczące miejscowego leczenia AZS w dużej mierze wspierały tezy o skuteczności stosowania kortykosteroidów oraz inhibitorów kalcyneuryny. Dużą rolę mogą grać również kremy barierowe, brakuje jednak dowodów na wyższą skuteczność któregoś z emolientów w porównaniu do innych preparatów. W niewielkich badaniach wykazano, że lipoksyna A4, eikozanoid charakteryzujący się właściwościami przeciwzapalnymi oraz 5% preparaty kwasu cis-urokainowego wykazują pewną skuteczność w leczeniu AZS. Podobnie w przypadku dodatkowego stosowania naturalnych olejków i kąpieli wybielających stwierdzono ich skuteczność, jednak badania dotyczącego tego tematu również były ograniczone.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.