Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Kandydoza i nużyca skóry twarzy imitująca zaostrzenie trądziku różowatego

Źródło: Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny 4/2019
Autor: Alicja Kostecka |Data: 14.11.2019
 
 
Trądzik różowaty jest przewlekłą dermatozą objawiającą się występowaniem wykwitów grudkowych i krostkowych na podłożu rumieniowym, którym towarzyszą teleangiektazje. Schorzenie wywołuje dyskomfort w postaci uczucia pieczenia i napięcia skóry.
Trądzik różowaty jest jedną z najczęstszych chorób skóry w populacji europejskiej. Częstość występowania schorzenia szacuje się na 12,3% w populacji niemieckiej i 5% w populacji rosyjskiej. Zazwyczaj rozwija się ono u osób z fototypem I, II lub III skóry wg klasyfikacji Fitzpatricka. Początek choroby zwykle występuje w wieku 30 lat, a szczyt zachorowań przypada ok. 50. roku życia. Etiologia trądziku różowatego nie została w pełni poznana. Przypuszcza się, że jednym z czynników sprawczych jest zakażenie nużeńcem – roztoczem z gatunku Demodex folliculorum lub Demodex brevis. Pojawiają się także sugestie, że nużeniec może być wektorem dla drobnoustroju powodującego zaostrzenie przebiegu trądziku różowatego – bakterii Bacillus oleronius. Bakteria, którą wyizolowano po raz pierwszy w 1995 roku z jelit termitów, wytwarza białka aktywujące neutrofile, co wywołuje miejscowy stan zapalny w tkance okołomieszkowej.

Grzybica skóry gładkiej zajmuje najczęściej odsłonięte okolice skóry, jak szyja i twarz. Wykwitom rumieniowym zazwyczaj towarzyszy łuszczenie. Zmiany rozrastają się odśrodkowo, w postaci pierścieni, które wygasają w części centralnej. Potwierdzono, że zakażeniom grzybiczym w tej lokalizacji sprzyjają zaburzenia hormonalne i naczynioruchowe oraz immunosupresja.

Ze względu na zbliżony obraz kliniczny różnych dermatoz należy pamiętać o potwierdzeniu rozpoznania za pomocą testów diagnostycznych, zwłaszcza badania mykologicznego. W sytuacji występowania choroby przewlekłej skóry, jaką jest trądzik różowaty, u pacjenta w podeszłym wieku możliwe jest dodatkowe pojawienie się nużycy i nadkażenie innymi patogenami.

Poniżej opis przypadku 84-letniej kobiety z wieloletnim wywiadem trądziku różowatego, u której rozpoznano zakażenie grzybicze skóry twarzy imitujące nasilenie choroby podstawowej.
www.termedia.pl/Kandydoza-i-nuzyca-skory-twarzy-imitujaca-zaostrzenie-tradziku-rozowatego,56,37829,1,0.html
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe