SPECJALIZACJE DERMATOLOGIA
 
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Kąpiele słoneczne zapewniające skórze efektywną syntezę witaminy D
 
Kategorie: Inne
Działy: Doniesienia naukowe
- Podstawowym źródłem witaminy D3 w organizmie człowieka jest jej skórna synteza pod wpływem ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe (UV). Obecnie ograniczony czas pobytu ludzi na wolnym powietrzu jest jedną z przyczyn deficytu tej witaminy - podkreślają naukowcy prof. prof Joanna Narbutt, Aleksandra Lesiak wraz z zespołem z Kliniki Dermatologii i Wenerologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. - Dla osiągnięcia zalecanej dziennej dawki witaminalnej 2000 IU nie wystarczy przypadkowe naświetlanie i dlatego należy opracować odpowiednią strategię postępowania, biorąc pod uwagę warunki klimatyczne w Polsce.
Obecne doniesienia naukowe wskazują, że ograniczony czas pobytu na wolnym powietrzu ludzi jest współcześnie jedną z przyczyn deficytu witaminy D. Analiza różnych scenariuszy pobytu w warunkach plenerowych typowych dla polskiej populacji pokazała, że prawidłowe stężenie witaminy D3 jest trudno osiągalne w życiu codziennym, np. podczas krótkotrwałego naświetlania w trakcie drogi do i z pracy.

Naukowcy prezentują scenariusze pobytu w miejscach nasłonecznionych w Polsce, tak aby uzyskać wymaganą dzienną dawkę witaminy D3 bez narażenia się na nadmierne promieniowanie rumieniotwórcze.
W pracy wyznaczono zależności między dawkami erytemalnymi i witaminalnymi dla dwóch scenariuszy: a) przez cały czas pobytu na wolnym powietrzu stosowanie filtru z nominalnym SPF30, b) na początku pobytu na wolnym powietrzu krótkie opalania bez filtru (20 minut w czerwcu, lipcu i sierpniu; 30 minut w maju i wrześniu), a następnie stosowanie ochrony z filtrem o nominalnym SPF30. W praktyce osoby świadome konieczności fotoprotekcji nieumiejętnie stosują kremy z filtrem, aplikując zbyt małą ilość kremu, tak więc faktyczna osłona jest równa w przybliżeniu połowie nominalnego SPF [13] i obliczenia przeprowadzono tak, jakby faktycznie zastosowano ochronę z SPF15.


www.termedia.pl/Scenariusz-korzystania-z-promieniowania-slonecznego-w-Polsce-zapewniajacy-efektywna-skorna-synteze-witaminy-D-3-u-osob-z-II-i-III-fototypem,56,28781,1,0.html
 
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe