SPECJALIZACJE DERMATOLOGIA
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Kask chłodzący podczas chemioterapii
 
Kategorie: Inne
Działy: Aktualności
FDA zaakceptowała DigniCap - kask chłodzący do stosowania podczas chemioterapii w celu zmniejszenia utraty włosów (łysienia) u pacjentów.
Utrata włosów jest częstym efektem ubocznym chemioterapii stosowanej w leczeniu większości nowotworów. Włosy po chemioterapii mogą wypadać w całości, stopniowo, częściowo lub mogą stać się cienkie. Wypadanie włosów z powodu leczenia raka jest zwykle tymczasowe, ale zminimalizowanie lub łagodzenia tego rodzaju skutków ubocznych jest uważane za istotne dla ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

DigniCap to sterowany komputerowo kask z całym układem chłodzenia, stosowany podczas leczenia. Kask jest zakładany na głowę, w którym krąży płyn do chłodzenia skóry głowy podczas chemioterapii. Nasada kasku jest przykryta drugą pokrywą wykonaną z neoprenu, która pełni rolę osłony izolacyjnej przed utratą chłodzenia.
Chłodzenie zmniejsza aktywność mieszków włosowych i spowalnia podziału komórek, co czyni je mniej podatnymi na chemioterapię.

W 2015 roku FDA dopuściła do obrotu DigniCap przy leczeniu pacjentów z rakiem piersi. Badania potwierdziły, że 66% pacjentek, u których stosowano chemioterapię i wykorzystywano DigniCap, traciły mniej niż połowę swoich włosów. FDA stwierdziła, że rozszerzone badania prowadzone z wykorzystaniem tego kasku podczas chemioterapii w innych nowotworach, potwierdzają skuteczności rozszerzonego wskazania dla DigniCap.

Urządzenie jest przeciwwskazane u dzieci, pacjentów z niektórymi nowotworami i u pacjentów poddawanych indywidualnym zabiegom chemioterapii oraz z nad wrażliwością na zimno.

Do najczęstszych efektów ubocznych stosowania urządzenia odnotowano ból głowy indukowany zimnem i dyskomfort związany z zimnem na plecach.

Długoterminowe skutki chłodzenia skóry głowy i ryzyko przerzutów do głowy nie zostały w pełni zbadane.
 
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe