Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Konsultacje telemedyczne w rogowaceniu słonecznym

Źródło: AK/https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jdv.15085
Autor: Alicja Kostecka |Data: 14.01.2019
 
 
Kategorie: Inne
Działy: Doniesienia naukowe Aktualności
Konsultacje telemedyczne cieszą się coraz większą popularnością. Dzięki swojej prostocie i oszczędności czasu, wydają się być dobrym rozwiązaniem zastępującym wizyty kontrolne pacjentów dermatologicznych. Nadal jednak mało jest danych porównujących efekty kliniczne konsultacji telemedycznych z konsultacją w gabinecie lekarskim.
Na łamach Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology opublikowano niedawno ciekawe badanie porównujące efektywność kliniczną imikwimodu w leczeniu rogowacenia słonecznego u pacjentów uczęszczających na wizyty kontrolne do poradni lekarza rodzinnego vs. osób odbywających konsultacje telemedyczne z dermatologami. Do badania włączono 157 osób (w tym 75 odbywało wizyty w w gabinecie, 82 konsultacje telemedyczne) z pojedynczym ogniskiem rogowacenie słonecznego na głowie. Efekty leczenia oceniano po 4 tygodniach od rozpoczęcia terapii.

Odpowiedź na leczenie zaobserwowano u 84% osób odbywających wizyty kontrolne w gabinecie lekarza rodzinnego i u 70,7% pacjentów konsultowanych telemedycznie (p=0,036). Ponadto istotne różnice zaobserwowano w odsetku pacjentów, którzy stosowali się do zasad terapii i ukończyli planowany cykl terapii: 90,7% pacjentów odbywających wizyty w gabinecie vs. 72% pacjentów konsultowanych telemedycznie (p=0,004).

Wyniki badania sugerują, że konsultacje telemedyczne mogą cechować się gorszym efektem klinicznym w leczeniu rogowacenia słonecznego od tradycyjnych wizyt.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe