Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Laserowe leczenie plam cafe au lait

Źródło: https://jamanetwork.com/journals/jamadermatology/article-abstract/2650737?utm_source=twitter&utm_medium=social_jamaderm&utm_term=2899387033&utm_campaign=content_marketing&linkId=78299473
Autor: Alicja Kostecka |Data: 11.12.2019
 
 
Kategorie: Inne
Działy: Doniesienia naukowe Aktualności
Plamy typu cafe au lait są typowym objawem wielu chorób genetycznych, w tym fakomatoz. Stanowią one wskazówkę diagnostyczną oraz istotny defekt kosmetyczny dla tej grupy chorych.
Ze względu na kształt plam klasyfikuje się je na te o gładkich brzegach ( przypominających wybrzeże Kalifornii, california- coast macules) oraz te o postrzępionych i nieregularnych kształtach (maine- coast macules).

Podział ten ma nie tylko znaczenie porządkowe, ale również determinuje odpowiedź na leczenie resekcyjne metodą laserową, czego dowiódł zespół badawczy Belkin et al.

Reakcję na leczenie ocieniano za pomocą skali wzrokowej (VAS), w zależności od utraty barwnika dzieląc uzyskane wyniki na cztery kategorie (słabe, zadowalające, dobre, znakomite)

Zmiany o gładkich brzegach cechuje zadowalająca odpowiedź na leczenie (26-50% ubytku barwnika), z kolei zmiany nieregularne odpowiadają na zastosowane leczenie w stopniu znakomitym (76- 100% ubytku barwnika).

Morfologiczna charakterystyka plam cafe au lait jest zatem bardzo ważnym aspektem w przewidywaniu skuteczności terapii laserowej.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe